„Promotor BHP” nr 4-5/2021
Głównym tematem czasopisma „Promotor BHP” nr 4-5/2021 jest bezpieczna praca w budownictwie. W najnowszym numerze można również znaleźć artykuły na temat: zmian w badaniach profilaktycznych pracowników, wypadkowości podczas prac spawalniczych, zagrożeń i zabezpieczeń przy pracach na wysokości, półmasek filtrujących FFP2, konfliktu w miejscu pracy, wypadku zbiorowego przy obsłudze szybkowaru.
Czasopismo „Promotor BHP” nr 4-5/2021 w wersji online znajdziesz w sekcji „BHP online”. Czytaj wydanie elektroniczne
Temat numeru
Roboty rozbiórkowe obiektów budowlanych z użyciem materiałów wybuchowych
Roboty rozbiórkowe z użyciem materiałów wybuchowych zawsze muszą być zaplanowane i przeprowadzone w bezpieczny sposób. Wyjaśniamy, dlaczego wyburzanie strzałowe jest wyjątkowo niebezpieczne, a jego błędy mogą spowodować tragiczne skutki.
Ocena ryzyka
Ocena ryzyka zawodowego sortowacza złomu
Złom przeważnie jest traktowany jako zbędne elementy, niedziałające, nikomu niepotrzebne urządzenia. A czym tak naprawdę jest złom? To najczęściej metalowe odpady przeznaczone do wykorzystania w recyklingu. Przybliżamy zagrożenia związane ze stanowiskiem sortowacza złomu.
Bezpieczeństwo pracy
Badania profilaktyczne pracowników po zmianach
Pracodawcy odgrywają fundamentalną rolę w ochronie zdrowia swoich pracowników. Odpowiadają za badania wstępne, okresowe, kontrolne i nie tylko. Przybliżamy, jakie zmiany weszły w życie po nowelizacji rozporządzenia z 1996 roku.
Zagrożenia i zabezpieczenia w pracach na wysokości – cz. I
Prace na wysokości zaliczają się do szczególnie niebezpiecznych. Wynika to głównie z faktu, że upadek z wysokości jest jedną z najczęstszych przyczyn ciężkich i śmiertelnych wypadków przy pracy. Według danych GUS upadek z wysokości to nawet do 30% wszystkich wypadków przy pracy w Polsce.
Wypadkowość podczas prac spawalniczych
Badanie przyczyn wypadków przy pracy powinno być realizowane wspólnie z oceną ryzyka zawodowego. Głównym celem jest oczywiście poprawa bezpieczeństwa pracy. Opowiadamy o niebezpiecznych „technikach” spawania oraz związanych z nimi zagrożeniach.