Roboty rozbiórkowe obiektów budowlanych z użyciem materiałów wybuchowych

Roboty rozbiórkowe z użyciem materiałów wybuchowych zawsze muszą być zaplanowane i przeprowadzone w bezpieczny sposób. Wyjaśniamy, dlaczego wyburzanie strzałowe jest wyjątkowo niebezpieczne, a jego błędy mogą spowodować tragiczne skutki.

Obiekty budowlane to obiekty antropogeniczne (obiekty techniczne) tworzone celowo przez człowieka, przeznaczone do zaspokajania różnorodnych jego potrzeb, w tym potrzeb mieszkalnictwa. Potrzeby ludzi zmieniają się w czasie. Zmiany te wymuszają przebudowę obiektów budowlanych, które powinny zaspokajać aktualne potrzeby człowieka. Ustawa Prawo budowlane normuje działalność obejmującą sprawy projektowania, budowy, utrzymania i rozbiórki obiektów budowlanych oraz określa zasady działania organów administracji publicznej w tych dziedzinach [20].

Według obowiązującego prawa obiekty budowlane: budynki, budowle i obiekty małej architektury, w trakcie swojego życia powinny spełniać wymagania prawne, techniczne, użytkowe i społeczne dotyczące samych obiektów, jak i zagospodarowania przestrzennego. Praktycznie w każdym cyklu życia obiektu budowlanego można wyróżnić trzy zasadnicze etapy: budowę (projektowanie i przygotowanie), eksploatację (użytkowanie, remonty) oraz zakończenie użytkowania (rozbiórka, zmiana przeznaczenia).

Roboty rozbiórkowe

Prawo budowlane przypisuje rozbiórkę do kategorii robót budowlanych, których prowadzenie jest uregulowane prawem [2, 3, 6, 8]. Prawo reguluje zadania, obowiązki i odpowiedzial...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
  • Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
  • Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
  • Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
  • Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych
zarejestruj się

Logowanie

Produkty

Loading...

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.