Reklama

Praktyczna nauka zawodu. Czy zajęcia były prowadzone właściwie?

W tym miejscu należy się zastanowić, czy boks do nauki praktycznej zawodu jest pomieszczeniem stałej pracy. Skoro uczeń nie jest pracownikiem, więc nie pracuje w pomieszczeniu stałej pracy, ale i tak powierzchnia wolnej podłogi przypadająca na jednego ucznia jest zachowana, jak wykazano w odp. na pkt 3. Pytanie sądu dotyczy regulacji prawnej, czy na tej wolnej powierzchni 2 m2 przypadającej na jedną osobę można składować jakieś narzędzia, czy też materiały itp.? Odpowiadając na to pytanie, stwierdzam, że TAK.

Przez stanowisko pracy rozumie się przestrzeń pracy, wraz z wyposażeniem w środki i przedmioty pracy, w której pracownik lub zespół pracowników wykonuje pracę. Ustawodawcy w tym przypadku chodziło o stałe elementy pracy. Do stałych elementów stanowiska pracy w omawianym przypadku można w ostateczności zaliczyć krzesła oraz stoliki (które jednak w każdej chwili można usunąć). Natomiast np. narzędzia, wiaderko z zaprawą murarską, deska itp. nie są stałymi elementami stanowiska pracy. One są potrzebne do danej czynności, ale magazynowane są gdzie indziej i w miarę potrzeby przynoszone. Gdybyśmy hipotetycznie przyjęli, że przez każdą rzecz tzw. ruchomą a nie stałą, którą wniesiemy na stanowisko pracy, pomniejszymy wolną powierzchnię przypadającą na jednego pracownika, mogłoby się okazać, że nigdy nie spełnimy warunku z § 19.2. cyt. rozporządzenia.

Ad 5.

Zasady podziału na grupy określa § 7 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 lutego 2012 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (Dz.U. z 2012 r., poz. 204). Ustęp pierwszy wskazanego paragrafu stanowi, że podział na grupy jest obowiązkowy: „[…] 5) w przypadku prowadzenia kształcenia zawodowego na podstawie modułowego programu nauczania dla zawodu, zgodnie z wymogami określonymi w modułowym programie nauczania dla zawodu; 6) na zajęciach praktycznej nauki zawodu, zgodnie z przepisami w sprawie praktycznej nauki zawodu”.

Podziału słuchaczy na grupy dokonuje odpowiednio dyrektor centrum zgodnie z § 6 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej. Nie obowiązują w tym temacie limity uczniów w grupach. Nie regulują ich załącznik nr 3 do Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 13 czerwca 2003 r. w sprawie ramowych statutów: publicznego centrum kształcenia ustawicznego, publicznego ośrodka dokształcania i doskonalenia zawodowego oraz publicznego centrum kształcenia praktycznego (Dz.U. z 2003 r., nr 132, poz. 1226) ani przepisy Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. z 2003 r. nr 6, poz. 69 z późn. zm.).

W tym zakresie wskazania wydano wyłącznie przez Ośrodek Rozwoju Edukacji (ORE) – Krajowy Ośrodek Wsparcia Edukacji Zawodowej i Ustawicznej (KOWEZIU) w tzw. „Programie nauczania dla zawodu monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie o strukturze modułowej; Typ szkoły: Zasadnicza szkoła zawodowa; Rodzaj programu: Liniowy; Warszawa 2012” i tamże na str. 58 zamieszczono wpis: „Formy organizacyjne; Zajęcia należy realizować z wykorzystaniem zróżnicowanych form: pracy indywidualnej lub grupowej. Zajęcia należy prowadzić w grupach do 15 osób”. Biorąc pod uwagę owe informacje, stwierdzam, że liczba uczniów w grupach praktycznej nauki zawodu w roku szkolnym 2016/2017 w pozwanym Centrum Kształcenia Praktycznego była zgodna. Nie naruszała również przepisów bhp w tym względzie, gdyż takowe nie istnieją.

Podsumowanie

Dyrektor Centrum Praktycznego Kształcenia dołożył wszelkich starań, aby pomieszczenie, w którym odbywają się zajęcia praktycznej nauki zawodu, a które podzielono na boksy do celów egzaminacyjnych, spełniało minimalne wymagania wynikające z § 19.2. Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2003 r., nr 169 poz. 1650 z późn. zm.). W obecnym stanie prawnym brak jest regulacji szczegółowych co do kwestii liczby uczniów w danych grupach. Jak i również do wymagań powierzchniowo-przestrzennych w trakcie zajęć praktycznej nauki zawodu w ośrodkach typu Centrum Kształcenia Praktycznego.

Czytaj także: Przestrzeganie zasad BHP na uczelniach wyższych.

Reklama
Targi BHP 2025
Reklama

Sklep

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

149,00 zł

Kup teraz
Ergonomia w zakładzie pracy <br> (e-book)

Ergonomia w zakładzie pracy
(e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Bezpieczna produkcja (e-book)

Bezpieczna produkcja (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

99,00 zł

Kup teraz
Promotor BHP (prenumerata)

Promotor BHP (prenumerata)

264,00 zł

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.