Praktyczna nauka zawodu. Czy zajęcia były prowadzone właściwie?

Analiza

Praktyczna nauka zawodu jest to swego rodzaju „przyuczenie praktyczne do zawodu”. Dotyczy ona uczniów szkół zawodowych, którzy czynności związane z wykonywanym w przyszłości zawodem dopiero przyswajają. Praktyczna nauka zawodu organizowana jest także dla młodocianych pracowników. W celu opanowania przez nich umiejętności zawodowych niezbędnych do złożenia egzaminu na czeladnika oraz podjęcia pracy w danym zawodzie.

Praktyczną naukę zawodu młodociani pracownicy odbywają w zakładach pracy w ramach umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego. Może być ona organizowana również jako zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe. Czas trwania zajęć praktycznych i praktyk zawodowych w cyklu nauczania oraz rodzaje i zakres zdobytych umiejętności określają ramowe plany nauczania, a także podstawa programowa dla danego zawodu. Praktyczna nauka zawodu może być prowadzona także w warsztatach szkolnych. Za zapewnienie warunków do realizacji programów praktycznej nauki zawodu w warsztatach odpowiedzialne są organy i osoby prowadzące takie warsztaty.

Program zajęć praktycznych powinien być realizowany w procesie produkcji, usług lub ćwiczeń, jeżeli wynikają one z programu albo organizacji zajęć praktycznych. W początkowym okresie szkolenia program zajęć praktycznych powinien być realizowany w warsztatach lub w warsztatach szkoleniowych zakładów pracy. Warsztaty te powinny być wydzielonymi pomieszczeniami przystosowanymi do prowadzenia tych zajęć.

Pytania zadane przez organ procesowy:

  1. Czy i jakie przepisy, w szczególności w zakresie bhp, każdej rangi, regulują kwestie liczby uczniów w grupach do prowadzenia zajęć praktycznej nauki zawodu?
  2. Jakie szczegółowe normy powierzchniowo-przestrzenne obowiązują dla prowadzenia praktycznej nauki zawodu w ogóle i w ośrodkach szkolnych typu Centrum Kształcenia Praktycznego?
  3. Czy w przypadku pozwanego Centrum Kształcenia Praktycznego zostało zorganizowanych sześć boksów szkoleniowych plus dodatkowy jeden boks szkoleniowy, zgodnie z obowiązującymi normami bhp przy przyjętym założeniu, że w jednym boksie szkoleniowym znajdują się dwa stanowiska uczniowskie?
  4. Co oznacza w praktyce – według regulacji prawnej – powierzchnia 2 m2 dla ucznia, czy na tej powierzchni mogą być składowane narzędzia, materiały i inne przedmioty, urządzenia służące do prowadzenia zajęć praktycznych?
  5. Czy liczby uczniów w grupach praktycznej nauki zawodu przyjętych w roku szkolnym 2016/2017 w pozwanym Centrum Kształcenia Praktycznego pozostają w zgodzie z przepisami bhp wyżej wskazanymi i innymi?

Ad 1.

Zgodnie z § 6 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 grudnia 2010 r. w sprawie praktycznej nauki zawodu (Dz.U. nr 244, poz. 1626 z późn. zm.) praktyczna nauka zawodu uczniów i młodocianych jest prowadzona indywidualnie lub w grupach. Liczba uczniów lub młodocianych w grupie powinna umożliwiać realizację programu nauczania dla danego zawodu dopuszczonego do użytku w danej szkole przez dyrektora szkoły i uwzględniać specyfikę nauczanego zawodu, przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisy w sprawie prac wzbronionych młodocianym, a także warunki lokalowe i techniczne w miejscu odbywania praktycznej nauki zawodu.

Podziału uczniów lub młodocianych na grupy dokonuje odpowiednio dyrektor szkoły lub pracodawca, w porozumieniu z podmiotem przyjmującym odpowiednio uczniów lub młodocianych na praktyczną naukę zawodu. W obecnym systemie prawnym brak jest regulacji szczegółowych dotyczących omawianej sprawy, tzn. brak jest konkretnych zapisów, ilu uczniów ma być w danej grupie na zajęciach praktycznej nauki zawodu. O powyższym decyduje wyłącznie dyrektor danej placówki, mając na względzie § 6 cyt. rozporządzenia.

Reklama

Sklep

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

149,00 zł

Kup teraz
Ergonomia w zakładzie pracy <br> (e-book)

Ergonomia w zakładzie pracy
(e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Bezpieczna produkcja (e-book)

Bezpieczna produkcja (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

99,00 zł

Kup teraz
Promotor BHP (prenumerata)

Promotor BHP (prenumerata)

264,00 zł

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.