Półmaski filtrujące FFP2 a maseczki KN95
Półmaski filtrujące niespełniające wymagań norm europejskich
Obecnie na rynku spotykanych jest wiele ofert półmasek filtrujących niespełniających wymagań norm europejskich. Użytkownicy, widząc półmaskę oznakowaną symbolem FFP2, zachęcani bardzo niskimi cenami, decydują się na stosowanie takich produktów w zakładach pracy. Niestety te wyroby nie chronią pracowników na poziomie wymogów obowiązujących w Europie.
Czasami rozróżnienie produktów dobrych i niespełniających wymagań jest trudne. Jednak niektóre niezgodności można dosyć łatwo zidentyfikować. Podstawowym elementem do szybkiej oceny zgodności ŚOI jest oznakowanie. Klienci poszukujący skutecznych półmasek ochronnych powinni zwracać uwagę na ich oznakowanie. Musi być ono zgodne z wymaganiami opisanymi w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego 2016/425 i powinno zawierać:
- logo, nazwę producenta lub upoważnionego przedstawiciela,
- adres pocztowy producenta lub upoważnionego przedstawiciela (umieszczony na produkcie lub jego opakowaniu),
- nazwę własną produktu, modelu (np. FS-54V – fot. 1)
- oznakowanie klasy (FFP1, FFP2, FFP3),
- numer normy, którą dany produkt spełnia (EN 149:2001+A1 2009),
- znak CE z czterocyfrowym numerem jednostki notyfikowanej, która prowadzi nadzór nad produktem (np. CE1437),
- oznakowanie numeru partii.
Przykłady prawidłowego i nieprawidłowego oznakowania
Fot. 1 jest przykładem dobrego oznakowania. Na górze logo firmy FS, niżej nazwa własna modelu FS-54V, klasa produktu FFP2 NR D, poniżej dane normy, dalej adres producenta oraz znak CE z numerem jednostki notyfikowanej prowadzącej nadzór nad produktem. Na dole (czarny nadruk) – oznaczenie partii. Fot. 2-4 to z kolei przykłady nieprawidłowego oznakowania. Umieszczanie oznakowania „CE” wskazuje na niezgodności formalne. Art. 41 Rozporządzenia PE 2016/425 podaje następujące możliwe niezgodności formalne:
- oznakowanie „CE” zostało umieszczone z naruszeniem art. 17 niniejszego rozporządzenia,
- oznakowanie „CE” nie zostało umieszczone,
- numer identyfikacyjny jednostki notyfikowanej uczestniczącej w kontroli produkcji został umieszczony z naruszeniem art. 17 lub nie został umieszczony. Przywołany art. 17 stanowi m.in., co następuje: „w przypadku ŚOI kategorii III za oznakowaniem „CE” umieszcza się numer identyfikacyjny jednostki notyfikowanej uczestniczącej w procedurze oceny zgodności (moduł C2 lub D)”.
Półmaska oznaczona KN95 – brak jakichkolwiek oznaczeń wymaganych przez Normy Europejskie. Naniesiony znak informuje o normie chińskiej. Półmaska bez nazwy producenta, bez numeru jednostki notyfikowanej prowadzącej nadzór, bez obligatoryjnego oznakowania numerem jednostki notyfikowanej uczestniczącej w kontroli produkcji. Brakuje tu także ewentualnego oznakowania „COVID-19”. Te produkty wprowadzają w błąd użytkowników. Półmaski KN95 (typ chiński) w pokazanych przykładach nie spełniają nawet wymagań znakowania określonych w RFU PPE-R/02.075.
Jeżeli producent deklaruje zgodność z normą EN 149:2001+A1:2009 i oznacza półmaskę filtrującą symbolem FFP2, wszystkie mające zastosowanie wymagania powyższej normy muszą zostać spełnione.
Skuteczność filtracji
Innym problemem, praktycznie niemożliwym do sprawdzenia przez użytkowników, jest skuteczność filtracji. Wiele produktów, które obecnie są na rynku, nie spełnia tego bardzo ważnego parametru. W tab. 1 pokazano wyniki badań produktów, które już wkrótce, ze względu na cenę, mogą się dostać do przemysłu. Te produkty nie chronią użytkowników na ich stanowiskach pracy. To jest temat dla jednostek nadzoru rynku, które mają możliwość przesłania produktów do badań w laboratoriach akredytowanych takich jak CIOP-PIB, WICHiR i innych. Jeżeli produkty okażą się spełniające wymagania, to będą to niewielkie koszty dla Skarbu Państwa potwierdzające ich parametry ochronne. Jeżeli nie spełnią, to może uda się wyeliminować z rynku produkty niezgodne z wymogami Unii Europejskiej. Środki ochrony indywidualnej, które nie spełniają wymagań, są produktami niebezpiecznymi.
Tab. 1. Penetracja mgłą olejową półmasek typu KN95 czterech różnych producentów
Czytaj także: Ochrona głowy i górnych dróg oddechowych
Poznaj również nasze produkty dla behapowców – przejdź do sklepu dlaSpecjalistów.pl