Organizacja pracy w warsztacie ślusarsko-mechanicznym
Powierzchnia pomieszczeń i bezpieczne dojścia
Na każdego z pracowników jednocześnie zatrudnionych w pomieszczeniach warsztatu powinno przypadać co najmniej 13 m3 wolnej objętości pomieszczenia oraz co najmniej 2 m2 wolnej powierzchni podłogi (niezajętej przez urządzenia techniczne, sprzęt itp.). Wysokość pomieszczenia nie może być mniejsza niż: 3 m w świetle (jeżeli nie występują czynniki szkodliwe dla zdrowia) oraz 3,3 m w świetle (jeżeli w pomieszczeniu prowadzi się prace mogące powodować występowanie substancji szkodliwych dla organizmu człowieka). Gdyby w pomieszczeniu zaplanowano stałe stanowisko spawalnicze, to wspomniana wysokość pomieszczenia nie może być mniejsza niż 3,75 m. Na każdego z pracowników jednocześnie zatrudnionych w pomieszczeniach spawalni powinno wtedy przypadać co najmniej 15 m3 wolnej objętości pomieszczenia (przy utrzymaniu min. 2 m² wolnej powierzchni podłogi).
Do pomieszczeń i stanowisk pracy położonych na różnych poziomach powinny prowadzić bezpieczne dojścia. Nawierzchnie schodów, pomostów i pochylni nie powinny być śliskie, a w miejscach, w których może występować zaleganie pyłów, powinny być ażurowe. Pomiędzy pomieszczeniami znajdującymi się na tym samym poziomie nie powinno być progów, chyba że warunki techniczne wymagają ich zastosowania. W takich przypadkach należy je oznaczyć w sposób widoczny.
Oświetlenie
W pomieszczeniach należy zapewnić oświetlenie dzienne, chyba że jest to niemożliwe, a na stosowanie oświetlenia wyłącznie elektrycznego pracodawca musi uzyskać zgodę właściwego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego, wydaną w porozumieniu z okręgowym inspektorem pracy. Oświetlenie dzienne i elektryczne na [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!