Co doprowadziło do wypadku przy obsłudze koparko-ładowarki?
Podczas prac z wykorzystaniem koparko-ładowarki doszło do wypadku przy pracy. Pracownik kierował pojazdem, nie posiadając odpowiednich uprawnień. Czy była to jedyna przyczyna zdarzenia?
Z artykułu dowiesz się:
- jakie nieprawidłowości z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy są najczęściej spotykane w budownictwie drogowym i mostowym,
- jak doszło do wypadku przy pracy podczas prac budowlanych z wykorzystaniem koparko-ładowarki,
- jakie etapy składały się na analizę zdarzenia.
Prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy jest jednym z podstawowych praw zagwarantowanych w Ustawie z 2 kwietnia 1997 r. Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej. Sposób realizacji tego prawa oraz obowiązki pracodawcy określa Ustawa z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy oraz szereg aktów wykonawczych do tej ustawy. Jedną z podstawowych zasad prawa pracy jest określony w art. 15 Kodeksu pracy obowiązek pracodawcy polegający na zapewnieniu pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. W myśl przepisów, na pracodawcy ciąży obowiązek chronienia życia i zdrowia swoich pracowników. Czynić to powinien przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki, w tym dorobku ergonomii, socjologii, psychologii i medycyny pracy. Do omawianego wypadku przy pracy doprowadził m.in. operator koparko-ładowarki. Jak doszło do zdarzenia?
Analiza
Budownictwo dro...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych