Ochrona sygnalistów
Może Cię również zainteresować: Znamy datę największych Targów BHP na Śląsku
Na organy publiczne nałożono obowiązek ustanowienia procedury zgłoszeń zewnętrznych. Jak również obowiązek wydania zaświadczenia o podleganiu sygnalisty ochronie przewidzianej w ustawie, w przypadku gdy sygnalista zwróci się z takim żądaniem.
Organ publiczny będzie także:
- przyjmował zgłoszenie,
- przekazywał je zgodnie z właściwością, gdy zgłoszenie nie będzie należało do jego właściwości,
- rozpatrywał zgłoszenia należące do jego właściwości,
- podejmował działania następcze,
- przekazywał zgłaszającemu informację zwrotną.
Dodatkowo na organ publiczny zostanie nałożony obowiązek prowadzenia rejestru zgłoszeń zewnętrznych oraz rocznych sprawozdań zawierających dane dot. zgłoszeń zewnętrznych.
- zadania Rzecznika Praw Obywatelskich
Rolą RPO jest przyjmowanie zgłoszeń zewnętrznych. W tym wstępna weryfikacja zgłoszenia i nadanie sprawie dalszego biegu przez skierowanie zgłoszenia do organu publicznego właściwego do podjęcia działań następczych lub – w zakresie konstytucyjnych wolności i praw człowieka i obywatela – rozpatrzenie zgłoszenia i podjęcie działań następczych.
Dodatkowo RPO będzie udzielał sygnalistom środków wsparcia (np. porad nt. praw i środków ochrony prawej).
Czytaj również: Blisko 900 uczestników w Mistrzostwach Kadry BHP!
Na RPO został również nałożony obowiązek sporządzania rocznego sprawozdania dot. zgłoszeń zewnętrznych (na podstawie sprawozdań uzyskanych od organów publicznych) i przekazywania go do Komisji Europejskiej oraz do Sejmu i Senatu.
- zasady ujawnienia publicznego;
Ujawnienie takie jest objęte ustawową ochroną, gdy ujawniający dokona w pierwszej kolejności zgłoszenia wewnętrznego i zewnętrznego lub od razu zgłoszenia zewnętrznego, ale w odpowiedzi na zgłoszenie nie zostaną podjęte w terminie żadne odpowiednie działania.
- ochrona sygnalistów: obejmujące środki ochrony:
- zakaz działań odwetowych (np. zakaz wypowiedzenia stosunku pracy),
- odwrócony ciężar dowodu (na stosującym działanie odwetowe będzie spoczywał ciężar dowodu, że podjęte działanie nie jest działaniem odwetowym),
- odszkodowanie za dopuszczenie się działań odwetowych,
- zakaz zrzeczenia się ochrony przyjętej w projektowanej ustawie,
- sankcje.
Ustawa wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia. Natomiast przepisy dotyczące zgłoszeń zewnętrznych wejdą w życie w terminie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia.
Może Cię także zainteresować: Zmiany w kodeksie pracy. Dłuższa lista substancji szkodliwych