Obciążenie psychofizyczne w pracy
Zagrożenia psychofizyczne powodują obciążenia człowieka pracą w wyniku niesprzyjających warunków zawodowych zarówno w obszarze fizycznym, jak i psychicznym.
W skład zagrożeń psychofizycznych wchodzą różne rodzaje obciążeń. Należy do nich m.in. obciążenie fizyczne i psychiczne.
Statyczne obciążenie fizyczne
Obciążenie fizyczne – statyczne – wykonywanie czynności związanej z długotrwałym napięciem mięśni, spowodowane utrzymywaniem ciała lub przedmiotów w tej samej pozycji, np. nieustanne utrzymywanie narzędzia w wyciągniętej ręce lub praca na kolanach. Powtarzalna praca (monotypia) wykonywana w szybkim tempie, zwłaszcza w niewygodnej pozycji i bez odpowiednio długich przerw, może powodować bóle, dolegliwości i uszkodzenia mięśni oraz stawów (zaburzenia mięśniowo-szkieletowe). Taki charakter ma na przykład praca przy taśmie montażowej w fabryce, praca kasjerki w supermarkecie czy użytkowanie klawiatury komputerowej.
Miernikiem intensywności pracy jest wydatek energetyczny człowieka. Badania wykazały, że przy jednakowym wydatku energetycznym praca statyczna okazuje się bardziej uciążliwa niż praca dynamiczna. Napięcie mięśni bez wykonywania ruchów powoduje większe zwężenie naczyń krwionośnych, w wyniku czego przepływa przez nie mniejsza ilość krwi. To z kolei wpływa na zmniejszenie przemiany materii na skutek mniejszej ilości doprowadzonego do komórek tlenu oraz równocześnie wolniejsze odprowadzanie z nich produktów przemiany materii, a w konsekwencji na dużo szybsze pojawienie się zmęczenia, określanego jako spadek zdolności do pracy.
Dynamiczne obciążenie fizyczne
Obciążenie fizyczne – dynamiczne – wykonywani...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych