Nowa wersja normy SCC
Od 2018 r. obowiązuje nowa wersja normy SCC. Jednym z powodów wprowadzenia zmian była większa przejrzystość i niezawodność łańcucha wykonawców. Przedstawiamy m.in. najważniejsze różnice w wymaganiach pomiędzy SCC 2008 a SCC 2017.
W 2017 r. została opracowana nowa wersja SCC (ang. Safety Checklist for Contractors) – SCC 2017/6.0, która oficjalnie jest używana od kwietnia 2018 r. Oznacza to, że wszyscy posiadacze certyfikatu SCC dla firm będą musieli przejść na nową wersję SCC, natomiast ci, którzy do tej pory nie posiadają SCC, będą musieli certyfikować się już na nową wersję Listy sprawdzającej Bezpieczeństwo Podwykonawców. Można zadać sobie pytanie, dlaczego po 10 latach (poprzednia wersja była z 2008 r.) fundacja SSVV (hol. Stichting Samenerken Voor Veiligheid; fundacja „Współpraca dla Bezpieczeństwa”), zarządzająca normami VCA (lista kontrolna BHP/OŚ dla podwykonawców); VCO (lista kontrolna BHP/OŚ dla zleceniodawców); VCU (lista kontrolna BHP/OŚ dla biur pracy czasowej), zdecydowała się na nową wersję.
Przeczytaj także: Porażenie prądem — i co dalej?
Powody wprowadzenia zmian
Zanim omówimy istotne zmiany, warto zapoznać się z powodami ich wprowadzenia. Pierwszym z nich jest „powrót do korzeni”. W nowej wersji główny nacisk położony jest na zagadnienia BHP. Bardziej dokładne, jednoznaczne formułowanie wymagań pozwoliło na zmniejszenie ich liczby. W porównaniu z poprzednią wersją mniej uwagi poświęcono zagadnieniom ochrony środowiska. Drugim powodem jest położenie nacisku na warunki miejsca [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!