Główny Inspektor Pracy nagradza za działania na rzecz bezpieczeństwa pracy
Choć pochodzimy z różnych środowisk, łączy nas wspólna troska o nasze państwo – powiedział Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki podczas uroczystości wręczenia nagród dla osób i przedsiębiorców aktywnie działających na rzecz promocji prawa pracy, przestrzegania praworządności w stosunkach pracy i bezpieczeństwa pracowników.
Czytaj także: Odznaczenia z okazji 105-lecia Państwowej Inspekcji Pracy
Uroczysta gala wręczenia nagród Głównego Inspektora Pracy, którą patronatem objął Marszałek Sejmu Szymon Hołownia, odbyła się 27 listopada 2024 r. w salach Zamku Królewskiego w Warszawie.
W jej trakcie wręczone zostały Nagrody im. Haliny Krahelskiej, nagrodzono laureatów konkursów „Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej”, a także „Najaktywniejszy społeczny inspektor pracy”. Najlepsi inspektorzy pracy odebrali Nagrodę Głównego Inspektora Pracy im. Romana Giedrojcia.
W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych, parlamentarzyści, szefowie urzędów państwowych, reprezentanci związków zawodowych i organizacji pracodawców, a także świata nauki. Wśród gości byli m.in.:
- wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat,
- przewodniczący Rady Ochrony Pracy poseł Krzysztof Gadowski,
- prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś,
- prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Zbigniew Derdziuk,
- prezydent Konfederacji Lewiatan Maciej Witucki,
- a także przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotr Ostrowski.
– Choć pochodzimy z różnych środowisk, łączy nas wspólna troska o nasze państwo, która objawia się w budowaniu jak najlepszego systemu prawno-gospodarczego w Polsce, zapewniającego wysoki standard zatrudnienia i wspierającego osoby tworzące miejsca pracy – powiedział do zgromadzonych Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki.
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia skierował specjalny list do uczestników gali. Podkreślił w nim, że w dobie dynamicznych zmian na rynku pracy konkursy organizowane przez Państwową Inspekcję Pracy mają ogromne znaczenie dla rozwoju bezpieczeństwa, a także ochrony praw pracowniczych w Polsce.
„Nagradzani przez Państwową Inspekcję Pracy liderzy w dziedzinie poszanowania obowiązujących przepisów prawa, a także dbałości o bezpieczeństwo, zdrowie,a także pomyślność pracowników mają w tym dziele swój udział. Są wzorem dla innych, inspirują i motywują, a tym samym przyczyniają się do poprawy warunków pracy, a także pożądanych zmian w sposobie postrzegania praworządności w naszym kraju” – zaznaczył w liście Szymon Hołownia
Może Cię również zainteresować: Business Camp: Gotowe na Sukces – Kobiety w męskich branżach
Nagrody im. Haliny Krahelskiej
W 2024 roku Główny Inspektor Pracy wręczył dziewięciu osobom Nagrody im. Haliny Krahelskiej, przyznawane za wybitne osiągnięcia w dziedzinie prewencji zagrożeń wypadkowych i zawodowych, nadzoru i kontroli przestrzegania prawa pracy, wynalazczości, projektowania i wdrażania bezpiecznych technik i technologii, a także popularyzacji prawa pracy i ochrony zdrowia pracujących. W trakcie uroczystości otrzymali ją:
- Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej
- Rafał Jankowski, przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów
- Paweł Kania, specjalista do spraw bhp, prezes Zarządu Krakowskiego Oddziału Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP
- Kazimierz Kleina, senator, członek Rady Ochrony Pracy
- Liwiusz Laska, doktor nauk prawnych, adwokat specjalizujący się w prawie pracy i prawie administracyjnym, doradca, a także pełnomocnik organizacji i central związkowych
- Elżbieta Łopacińska, członek Zarządu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
- Dariusz Potyrała, wieloletni działacz związkowy i społeczny
- Stanisław Lech Zalewski, przewodniczący Komisji Zakładowej Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” w Grupie Azoty Kopalnie, a także Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol” S.A. w Grzybowie
- dr Irena Eris i Henryk Orfinger, założyciele Spółki Dr Irena Eris A.
„Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej”
W tym roku zakończyła się już XXXI edycja konkursu „Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej”. Jest on dowodem na to, że Państwowa Inspekcja Pracy nie ogranicza się do kontroli pracodawców, ale też nagradza i promuje tych, którzy tworzą bezpieczne i ergonomiczne miejsca pracy. Z uwagi na zróżnicowanie firm pod względem wielkości zatrudnienia i skali problemów związanych z ochroną pracy pracodawcy są oceniani w trzech kategoriach:
- małych,
- średnich,
- a także dużych zakładów.
Niezależnie od tych różnic wszyscy nagrodzeni statuetką „Mecum Tutissimus Ibis” (co oznacza: „ze mną będziesz najbezpieczniejszy”) są wpisywani na Złotą Listę Pracodawców.
Może Cię również zainteresować: Firmy stawiające na bezpieczeństwo i zdrowie pracowników docenione
W kategorii firm zatrudniających do 49 osób Główny Inspektor Pracy przyznał 3 nagrody. Otrzymali je:
- INTECHSTAL z o.o.,nominowana przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Bydgoszczy
- MUSI LUBLIN z o.o.,nominowana przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie
- POLBIONICA z o.o.,nominowana przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Warszawie
W kategorii firm zatrudniających od 50 do 249 osób Główny Inspektor Pracy przyznał 3 statuetki:
- APERAM STAINLESS SERVICES & SOLUTIONS POLAND z o.o., nominowana przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach
- INDORAMA VENTURES POLAND z o.o., nominowana przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Bydgoszczy
- ORiSTO z o.o., nominowana przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Olsztynie
Nagrody w kategorii zakładów pracy zatrudniających powyżej 249 pracowników odebrali przedstawiciele:
- 3M WROCŁAW z o.o., nominowana przez Okręgowy Inspektorat Pracy we Wrocławiu
- NEMAK POLAND z o.o., nominowana przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach
- NSK BEARINGS POLSKA SA, nominowana przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Kielcach
Najaktywniejszy społeczny inspektor pracy
W konkursie na najaktywniejszego społecznego inspektora pracy zostało wyróżnionych szesnastu społecznych inspektorów pracy, spośród których wyłoniono trzech laureatów nagrody głównej. Nagrody w tym konkursie z rąk Głównego Inspektora Pracy otrzymali:
- Edward Kowalik, zakładowy społeczny inspektor pracy w PKP PLK Zakład Linii Kolejowych w Kielcach,
- Izabela Odziemczyk-Dadas, społeczny inspektor pracy w Zespole Szkół nr 2 w Garwolinie,
- a także Mirosław Śleziński, zakładowy społeczny inspektor pracy w PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Zakład Linii Kolejowych w Sosnowcu
Nagroda im. Romana Giedrojcia
W trakcie uroczystości wręczone zostały również nagrodyim. Romana Giedrojcia. Otrzymali je inspektorzy pracy, którzy odznaczyli się szczególnymi osiągnięciami w realizacji obowiązków służbowych w zakresie poprawy warunków pracy, popularyzacji prawa pracy i ochrony zdrowia oraz bezpieczeństwa pracy, a także wykazują się skutecznością i determinacją w egzekwowaniu przestrzegania przepisów prawa pracy. Nagrody im. Romana Giedrojcia w tym roku odebrali:
- Janusz Babiec, starszy inspektor pracy – główny specjalista w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Krakowie
- Karol Łapiński, doktor nauk prawnych i radca prawny, nadinspektor w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Białymstoku
- Zbigniew Sobczak, starszy inspektor pracy – główny specjalista z zakresu bezpieczeństwa pracy przy maszynach i urządzeniach technicznych w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Poznaniu
Uroczystość prowadzoną przez Piotra Bajtlika zakończył koncert kwartetu smyczkowego Altra Volta.