Reklama

Ranga zawodu behapowca wciąż za niska. Rozmowa z Martą Wojewnik, przewodniczącą Koalicji Bezpieczni w Pracy

Jak kobiety radzą sobie w branży BHP i co do niej wnoszą?

Uważam, że kobiety w branży BHP radzą sobie bardzo dobrze, jest nas coraz więcej i coraz odważniej zaznaczamy naszą obecność. To ważne, zwłaszcza gdy zdecydowaną większość w zawodzie behapowca stanowią mężczyźni. Dla lepszego zrozumienia zagadnienia dodam, że np. w ubiegłorocznym badaniu Koalicji dotyczącym branży BHP, aż 68% ankietowanych stanowili panowie. Dodatkowo podczas jednego z indywidualnych wywiadów na potrzeby raportu okazało się, że praca w środowisku, w którym pracują głównie mężczyźni, bywa trudna – wyzwaniem było to, że badana jest właśnie kobietą, która dodatkowo nie ma technicznego wykształcenia, jak współpracujący z nią panowie.

Temat jest istotny, kobiety wciąż stanowią mniejszość i może dlatego częściej bywają nierówno traktowane. Musimy stale walczyć o swoją pozycję i robimy to skutecznie, a finalnie wnosimy tak samo ważne cechy i kompetencje, jak nasi koledzy – profesjonalizm, odpowiedzialność, wiedzę i chęć rozwoju. Jestem ogromną zwolenniczką różnorodności naszych zespołów – różnorodność daje nam szanse na wieloaspektowe podejście do dynamicznie zmieniających się wyzwań. Płeć jest tylko jednym z wymiarów różnorodności i punktem wyjścia do myślenia, jak możemy kruszyć nasze ograniczenia (dyktowane percepcją wieku, dyspozycyjnością, posiadaniem rodziny, kolorem skóry, wykształceniem, doświadczeniem etc.) i lepiej wykorzystać mądrość ludzi na rynku pracy, w tym w BHP. 

Jakie rady dałaby Pani osobom pracującym w branży BHP?

Nie nazwałabym tego radami. Po prostu pamiętajmy, że rola behapowca jest kluczowa w funkcjonowaniu większości firm w Polsce. Wiem, że branża BHP nie jest wyceniana na tyle, na ile powinna, co udowodniła także, wspomniana już przeze mnie, ósma edycja raportu Koalicji. Badanie „Bezpieczeństwo pracy w Polsce 2021. Rola i wizerunek służb BHP” wskazało, że mimo zwiększonej roli służb BHP w miejscach pracy, zaledwie 10% pracowników i 8% pracodawców bardziej docenia ich pracę i BHP niż przed pandemią. To realny problem, nie wspominając już, że mimo znacznego zwiększenia zakresu pracy, trzech na czterech pracowników branży BHP nie otrzymało adekwatnej regulacji wynagrodzenia.

Co więcej, raport podkreślił ważne, stojące przed branżą wyzwanie, jakim jest brak zrozumienia istoty kwestii bezpieczeństwa ze strony pracowników. Jak to zmienić? Może odpowiednim sposobem będzie wykreowanie mody na bezpieczeństwo, uświadomienie ludziom, jak niezbędna jest to branża w funkcjonowaniu każdej z organizacji? Czy chociażby zaangażowanie pracowników we wspólne akcje BHP – sprawienie, aby dobre praktyki stały się nawykami. Wiele zależy od samych służb BHP, na ile promują to, co robią, są dumni z osiągnięć, zapraszają otoczenie, kierownictwo i zarządy organizacji do poważnego traktowania zagadnień BHP.

Z jakimi problemami mierzą się obecnie pracodawcy, a z jakimi pracownicy?

Obecna sytuacja geopolityczna wywróciła nasz świat do góry nogami, co oczywiście wpłynęło również na rynek pracy w Polsce. Spodziewamy się wzrostu zatrudnienia w wielu branżach, a co za tym idzie – konieczne będzie odpowiednie przeszkolenie pracowników. Tu dużym wyzwaniem może być bariera językowa, potrzeba dopasowania szkoleń do języka pracowników. Jeśli chodzi o problemy, z jakimi mierzą się aktualnie pracownicy, to niezmiennie są to: zdrowie psychiczne, ergonomia pracy czy work-life balance, który przy pracy zdalnej ciężko jest nam utrzymać.

Reklama
Targi BHP 2025
Reklama

Sklep

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

149,00 zł

Kup teraz
Ergonomia w zakładzie pracy <br> (e-book)

Ergonomia w zakładzie pracy
(e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Bezpieczna produkcja (e-book)

Bezpieczna produkcja (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

99,00 zł

Kup teraz
Promotor BHP (prenumerata)

Promotor BHP (prenumerata)

264,00 zł

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.