Ranga zawodu behapowca wciąż za niska. Rozmowa z Martą Wojewnik, przewodniczącą Koalicji Bezpieczni w Pracy
Z jakimi wyzwaniami ma Pani do czynienia od czasu objęcia stanowiska przewodniczącej Koalicji Bezpieczni w Pracy?
Jestem przewodniczącą od początku tego roku, a w tym czasie wraz z „Koalicjantami” wiele już zrealizowaliśmy. Na bazie naszych obserwacji, analizy działań, jakie dotychczas były podejmowane i potrzebne, chociażby w kwestii radzenia sobie z pandemią, wskazaliśmy, jakie tematy w branży BHP w 2022 roku mogą być najczęściej poruszane i które będziemy musieli sobie umiejętnie zaadresować. Mam tu na myśli m.in. wellbeing i poprawę zdrowia psychicznego pracowników czy kwestie pracy zdalnej, ale także problem z łańcuchami dostaw. Dodatkowo miło mi poinformować, że po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią, jako Koalicja, zorganizowaliśmy szóstą edycję ogólnopolskiego konkursu BHP – Mistrzostw Kadry BHP.
Dotychczas wydarzenie cieszyło się dużą popularnością, a tylko w 2019 roku udział wzięło w nim ok. 1000 uczestników, nie możemy się więc doczekać efektów tegorocznej edycji. To dla nas wszystkich bardzo ważna inicjatywa, która budzi zainteresowanie specjalistów w branży bezpieczeństwa i higieny pracy. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody, a w składzie komisji są eksperci z najważniejszych instytucji państwowych i branżowych.
Ponadto rozpoczęliśmy już prace nad corocznym raportem „Bezpieczeństwo pracy w Polsce”. Od kilku lat przeprowadzamy badania opinii publicznej, pomagamy w lepszym poznaniu problematyki BHP. To ważny i potrzebny projekt, co roku skupiamy się na aktualnych wyzwaniach w branży. Poruszaliśmy już takie zagadnienia jak: pandemia, wpływ zatrudniania cudzoziemców na bezpieczeństwo pracy, zagrożenia psychospołeczne występujące [...]