Rola koordynatora ds. bezpieczeństwa i higieny pracy w przepisach prawa pracy
Koordynator sprawujący nadzór nad bhp to nie inspektor służby bezpieczeństwa i higieny pracy. Wyjaśniamy, przez kogo i kiedy jest powoływany koordynator ds. bezpieczeństwa i higieny pracy oraz jakie są jego uprawnienia i odpowiedzialność karna.
Dlaczego powoływany jest koordynator ds. bezpieczeństwa? Zatrudnienie pracowników w tym samym miejscu i czasie przez różnych pracodawców skutkuje zwiększonym ryzykiem zagrożenia dla zdrowia i życia pracowników. Może także wpływać na pogorszenie stanu bezpieczeństwa i higieny pracy w miejscu jej wykonywania. Oznacza to, że pracodawcy są zobowiązani do podjęcia wszelkich możliwych działań, w tym technicznych i organizacyjnych, mających na celu koordynację działań procesu pracy, m.in.:
- przy opracowywaniu założeń technologicznych oraz organizacyjnych wykonywanych robót,
- wyborze procesu technologicznego, czyli jakie i w jaki sposób roboty będą wykonywane,
- rodzaju maszyn i urządzeń zastosowanych w procesie pracy,
- wykazu obiektów, w których będzie prowadzony proces pracy,
- zaplanowaniu kolejności poszczególnych etapów robót, które będą wykonywane jednocześnie,
- zasad kształtowania zachowań pracowniczych w sposób władczy poprzez wydawanie poleceń, np. dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy.
Tego typu prace dotyczą wszelkiego rodzaju robót budowlanych, rozbiórkowych, remontowych i montażowych. Pod warunkiem, że są prowadzone bez wstrzymania ruchu zakładu pracy lub jego części w miejscach przebywania pracowników zatrudnionych przy innych pracach lub działania maszyn i innych urządzeń technicznych. W praktyce można zaobserwować mylny pogląd jakoby koordynator sprawujący nadzór nad bhp to inspektor służby bezpieczeństwa i higieny pracy. Tymczasem koordynator jest osobą pełniącą określoną funkcję powierzoną [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!