Konflikt w miejscu pracy. Przyczyny, sposoby rozwiązywania, zapobieganie – cz. I
Interakcyjne ujęcie konfliktu
Obecnie dominuje pogląd, że konflikty w organizacjach są nieuniknione, a nawet konieczne, niezależnie od tego, jak zaprojektowano organizacje i jak się je prowadzi. Oczywiście nadal uważa się, że znaczna część konfliktów ma charakter dysfunkcjonalny: mogą one szkodzić poszczególnym osobom oraz stanowić znaczne utrudnienie w osiągnięciu celów organizacji. Jednakże należy zawsze pamiętać, że część z nich ma także charakter funkcjonalny, gdyż przyczynia się do większej efektywności organizacji.
Aktualnie uważa się, że konflikty mogą prowadzić do poszukiwania rozwiązań, dlatego też często są instrumentem organizacyjnej innowacji i zmiany. Z tego punktu widzenia zadaniem kierowników nie jest wygaszanie lub rozwiązywanie wszelkich konfliktów, lecz pokierowanie nimi tak, aby zminimalizować ich szkodliwe aspekty i maksymalizować pozytywne. Takie kierowanie może nawet w pewnych określonych sytuacjach stymulować konflikt, jeśli jego brak lub stłumienie może szkodzić skuteczności, twórczości czy innowacji w organizacji [1, 6]. Według przeprowadzonych badań ankietowych w kilkunastu przedsiębiorstwach różnych branż większość uczestników badania oceniła konflikt jako zjawisko negatywne o charakterze dysfunkcjonalnym.
Dlatego też warto zastanowić się nad tym i zadać sobie pytanie, jak należy postąpić w sytuacji konfliktowej, jakie podjąć działania, by konflikt nie był jedynie zjawiskiem o charakterze destrukcyjnym, ale żeby poprzez poszukiwanie jego wielopłaszczyznowych rozwiązań stał się instrumentem organizacyjnej innowacji i mógł doprowadzić do konstruktywnych rozwiązań oraz twórczych zmian w przedsiębiorstwie.
Rodzaje konfliktów
W literat...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych