VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa z cyklu „Nietypowe stosunki zatrudnienia”
Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko 7 grudnia 2023 r. uczestniczyła w VI Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej z cyklu „Nietypowe stosunki zatrudnienia”, która w tej edycji zatytułowana była „Rozwój nowoczesnych technologii a prawo pracy i prawo ubezpieczeń społecznych – wyzwania na przyszłość”.
Czytaj także: Bezpieczni od startu
Konferencja została zorganizowana przez:
- Centrum Nietypowych Stosunków Zatrudnienia,
- Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego,
- Okręgowy Inspektorat Pracy w Łodzi,
- a także Studenckie Forum Naukowe Nietypowych Stosunków Zatrudnienia WPiA UŁ.
Otwierając konferencję prof. Uniwersytetu Łódzkiego dr hab.Tomasz Duraj prof. Uniwersytetu Łódzkiego, kierownik Centrum Nietypowych Stosunków Zatrudnienia UŁmówił, że dzięki nowoczesnym technologiom na szeroką skalę może być wykorzystywana praca zdalna. A także praca za pośrednictwem platform internetowych, gdzie stosuje się algorytmy i sztuczną inteligencję. Niestety prawo nie nadąża za rozwojem nowoczesnych technologii.
– Tematem konferencji będą najważniejsze wyzwania, jakie stoją przed ustawodawcą. Zwłaszcza w kontekście zagrożeń dla osób wykonujących pracę w środowisku, w którym wykorzystuje się nowoczesne technologie – mówił prof. Tomasz Duraj.
Przedstawiciele Państwowej Inspekcji Pracy uczestniczyli w kilku panelach dyskusyjnych.
Katarzyna Łażewska-Hrycko brała udział w eksperckiej dyskusji poświęconej problemowi sztucznej inteligencji w przyszłości prawa pracy. W swoim wystąpieniu podkreślała, że zawsze na pierwszym miejscu należy dbać o prawa pracownika.
Czytaj również: Szczyt paczkowy a bezpieczna praca
– Nowe technologie są ważne, ale stosowanie sztucznej inteligencji nie może prowadzić i usprawiedliwiać działań nieetycznych. Np. nadużywania prawa pracownika do wizerunku – mówiła szefowa PIP.
Anita Gwarek, wicedyrektor Departamentu Prawnego w Głównym Inspektoracie Pracy, uczestniczyła w panelu „Platformy internetowe – szanse i zagrożenia”. Jej wystąpienie dotyczyło zatrudnienia za pośrednictwem platform internetowych. Skoncentrowała się w nim na praktyce kontrolnej PIP w zakresie ustalania istnienia stosunku pracy osób świadczących pracę za pośrednictwem platform internetowych. W dyskusji na ten temat uczestniczył także Marcin Grzelak, p.o. okręgowy inspektor pracy w Łodzi.
Z kolei Barbara Krajniak, kierownik Oddziału OIP w Kutnie, uczestniczyła w dyskusji eksperckiej na temat „Rozwój nowoczesnych technologii a koncepcja work-life-balance”.
Może Cię także zainteresować: Szkodliwe stereotypy o pracownikach 50+