Reklama
Czynnik ludzki 2024

Szczyt paczkowy a bezpieczna praca

Wraz ze zbliżającym się okresem świątecznym, branże eCommerce i kurierska przechodzą przez jeden z najbardziej pracowitych okresów roku. Kiedy klienci zamawiają przesyłki przed świętami, branże te odnotowują odczuwalny wzrost wolumenu – zwany szczytem paczkowym. To czas zwiększonej aktywności dla wszystkich zespołów zaangażowanych w proces. Z kolei dla kadry zarządzającej i pracowników biurowych niesie ze sobą szereg wyzwań związanych np. z zapewnieniem wydajności i jakości operacyjnej, jednocześnie dbając o dobre samopoczucie i bezpieczeństwo pracowników.

Kiedy składamy zamówienie w Internecie, możemy nie zdawać sobie sprawy, jak skomplikowany proces następuje zaraz po kliknięciu w przycisk „Zapłać”. Kurierzy znajdujący się na pierwszej linii robią wszystko co mogą, aby przesyłka dotarła na czas, a pracownicy i kierowcy w magazynach i sortowniach reagują na wzrost liczby paczek i dbają o prawidłową realizację procesu sortowania.

To nie czas na zmiany. Szczyt paczkowy

W szczycie paczkowym bezpieczeństwo pozostaje najważniejsze, zwłaszcza dla pracowników magazynu. Ustanowione procedury bezpieczeństwa są podstawowymi filarami ochrony w środowiskach, w których czas i jego synchronizacja ma ogromne znaczenie, a wszelkie opóźnienia mogą być wymagające, aby sprostać oczekiwaniom klientów.
W tym czasie ważne jest, aby nie zmieniać procedur pochopnie, a wszelkie projekty zrealizować wcześniej…i przetestować, aby być przygotowanym na potencjalne zakłócenia i zminimalizować ryzyko wypadków w miejscu pracy.

Po pierwsze gotowość

Jak w każdej branży – szkolenia z zakresu bezpieczeństwa (i nie tylko) stanowią podstawę gotowości pracowników. Regularne ćwiczenia zdefiniowanych przez organizacje scenariuszy awaryjnych oraz szkolenia przypominające filary bezpieczeństwa mogą znacznie ograniczyć liczbę wypadków w miejscu pracy. Pracownicy, którzy przechodzą kompleksowe szkolenia w zakresie bezpieczeństwa, są zdecydowanie mniej narażeni na wypadki w okresach dużego obciążenia pracą, a przypomnienie podstawowych zasad przed szczytem paczkowym powinno bazować tak na własnych doświadczeniach organizacji z poprzednich lat. Jak i przewidywać, z czym przyjdzie zmierzyć się obecnie. Nie można zapomnieć o wskazówkach z zakresu ergonomii. Prawidłowe techniki transportu ręcznego zmniejszają ryzyko urazów układu mięśniowo-szkieletowego, zmniejszając liczbę przypadków nadwyrężeń lub skręceń nawet o 60 proc.

Po drugie praktyka

Co więcej, włączenie praktycznych ćwiczeń podczas szkoleń z zakresu bezpieczeństwa doskonali refleks pracowników i podejmowanie decyzji w czasie rzeczywistym. Dane pokazują, że pracownicy, którzy angażują się w symulowane ćwiczenia, wykazują o 50 proc. wyższy wskaźnik zapamiętywania procedur bezpieczeństwa. Co przekłada się na zmniejszenie liczby incydentów lub ograniczenie ich skutków w miejscu pracy. Zwłaszcza w okresie szczytu paczkowego znaczenie ma sprawność działań i szybka reakcja.

Trudno wyobrazić sobie szkolenia bez części praktycznej do obsługi wózków widłowych, czy zdobycia prawa jazdy, ale katalog zagadnień do włączenia części demonstracyjnej jest praktycznie nieograniczony. Od zasad udzielania pierwszej pomocy na szkoleniu dla kilku osób, do ćwiczeń ewakuacyjnych obejmujących całą lokalizację.

Po trzecie weryfikacja i promocja

W połączeniu z tymi inicjatywami, okresowe przeglądy bezpieczeństwa stają się niezbędne. Przeprowadzanie oceny przed, w trakcie jak i po szczycie sezonu daje obraz potencjalnych zagrożeń i pozwala je zredukować w odpowiednim czasie.

Równolegle konieczne jest promowanie kultury skoncentrowanej na bezpieczeństwie. Zachęcanie pracowników do aktywnego udziału w dyskusjach na temat bezpieczeństwa i zgłaszania potencjalnych zagrożeń wzmaga zbiorową odpowiedzialność za środowisko pracy. Ustanowienie systemu zgłaszania zdarzeń potencjalnie wypadkowych prowadzi do spadku liczby wypadków i zakłóceń nie tylko w szczytowych sezonach. Programy typu Near-Miss realnie inicjują proaktywne działania w celu zapobiegania nieszczęśliwym wypadkom.

Po czwarte integracja

Integrując te praktyki z codziennymi operacjami, branża kurierska nie tylko nadaje priorytet bezpieczeństwu pracowników, ale także znacznie zmniejsza ryzyko podczas sezonu paczkowego. Dzięki ukierunkowanym i kompleksowym szkoleniom w zakresie bezpieczeństwa, którym towarzyszy kultura czujności i proaktywne działania, branża jest w stanie zapewnić bezpieczny i wydajny okres szczytowy dla wszystkich pracowników.

Nie na ostatnią chwilę

Sezon paczkowy w okresie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia i Mikołajki powoduje zwiększenie ruchu towarów, pojazdów i personelu w magazynach logistycznych. Wzmożona czujność i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa przyjętych w danej organizacji stają się czynnikami niepodlegającymi negocjacjom. A scenariusze na wypadek zakłóceń dopinane są wiele tygodni wcześniej. Dlaczego zatem my, klienci, składamy zamówienia w ostatnim momencie?

Źródło: Koalicja Bezpieczni w Pracy

Może Cię także zainteresować: Hulajnogą elektryczną po firmie. Co na to przepisy BHP i przeciwpożarowe?

Galeria

Reklama
Targi BHP 2025
Reklama

Sklep

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

149,00 zł

Kup teraz
Ergonomia w zakładzie pracy <br> (e-book)

Ergonomia w zakładzie pracy
(e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Bezpieczna produkcja (e-book)

Bezpieczna produkcja (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

99,00 zł

Kup teraz
Promotor BHP (prenumerata)

Promotor BHP (prenumerata)

264,00 zł

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.