Powstał Dekalog Bezpieczeństwa dla branży offshore

Dekalog Bezpieczeństwa Polskiej Branży Morskiej Energetyki ma służyć za przewodnik i etyczny fundament dla biznesu działającego przy realizacji projektów wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Nad jego kształtem dyskutowali eksperci, przedstawiciele branży i administracji podczas dedykowanemu offshorowi warsztatu Offshore Best Practices Center – zorganizowanego przez Fundację na rzecz Energetyki Zrównoważonej.

– W trakcie realizacji projektów związanych z morskimi farmami wiatrowymi kluczowe jest, by na każdym etapie, począwszy od fazy projektowania aż po eksploatację, priorytetem pozostawało zapewnienie najwyższych standardów bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Ze względu na trudne i często niebezpieczne warunki, w których pracownicy wykonują swoje obowiązki, istotne jest, aby zarówno elementy infrastruktury, jak i procedury spełniały najbardziej rygorystyczne wymogi bezpieczeństwa. Dzięki temu możemy skutecznie ograniczać ryzyko wypadków oraz zapewniać ochronę zdrowia i życia pracowników, co powinno być najważniejszym zobowiązaniem każdej firmy – mówi Łukasz Wawrzyniak, Dyrektor Operacyjny Działu BHP na Europę, W&W Consulting.

Warsztaty Offshore Best Practices Center

Warsztaty Offshore Best Practices Center, w ramach których omówiono Dekalog Bezpieczeństwa, objęto honorowym patronatem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Państwowej Inspekcji Pracy oraz Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego. Sam Dekalog Bezpieczeństwa Offshore został stworzony w oparciu o następujące wytyczne:

  • Kulturę bezpieczeństwa tworzą nie przepisy i standardy, ale nasze codzienne działania oparte o wypracowane nawyki.
  • Kultura bezpieczeństwa nie jest ani na pokaz, ani dla raportów – jest dla nas i naszych pracowników, klientów i dostawców. Dla każdego.
  • Firma, której pracownicy są bezpieczni to firma bezpieczna – nowoczesna, przyjazna, dbająca o innych, nie obciążona konsekwencjami i kosztami wypadków.

Przepisy odnoszące się do sektora offshore

Aktualnie w Polsce nie mamy dedykowanych przepisów prawnych odnoszących się bezpośrednio do sektora budownictwa morskiego, w szczególności do sektora offshore. W kontekście eksploatacji morskich farm wiatrowych, jedynymi obowiązującymi regulacjami są przepisy rozporządzenia Ministra Energii z 28 sierpnia 2019 r. dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach energetycznych. Jednakże, regulacje te pomijają wiele istotnych aspektów związanych z samą budową morskich farm wiatrowych, koncentrując się na warunkach ich eksploatacji.

Dekalog może być spójnym, silnym fundamentem kulturowym, pozwalającym na identyfikację z wspólnie wyznawanymi zasadami lub wartościami. Może być także bazą do tworzenia regulacji, wspierających stosowanie zasad w nim określonych, a także może posłużyć jako inspiracja do aktywności, w tym promocji, edukacji i samodoskonalenia – wyjaśnia Maciej Stryjecki, Prezes Fundacji na rzecz Energetyki Zrównoważonej. – Zaproponowane zasady powinny przekładać się na prawo, standardy, normy oraz na proste zasady codziennego zastosowania – dodaje.

Przeczytaj również: Jak wygląda bezpieczeństwo pracy w branży offshore?

Zapewnienie najwyższych standardów bezpieczeństwa powinno być priorytetem, dlatego to właśnie temat bezpieczeństwa rozpoczął projekt OBPC. Eksperci ds. bezpieczeństwa podkreślają konieczność kształtowania kultury bezpieczeństwa opartej na zasadzie „Safety First”. Tematykę tę, wraz z tematem krajowych regulacji dotyczących bezpieczeństwa i ochrony zdrowia dopasowanych do specyfiki pracy w sektorze offshore, omawiano podczas warsztatów z udziałem kluczowych przedstawicieli administracji i branży.

– Dekalog Bezpieczeństwa Polskiej Branży Morskiej Energetyki to kluczowa inicjatywa podjęta przez zespół ekspertów. Dzięki takim narzędziom dążymy do ujednolicenia systemu i podejścia do kwestii bezpieczeństwa, stawiając je na pierwszym miejscu. Celem jest rozwijanie i umacnianie kultury bezpieczeństwa, która będzie fundamentem działań w całej branży.W budowaniu kultury bezpieczeństwa w branży offshore kluczową rolę mogą odegrać dobrowolne zobowiązania firm do przestrzegania i wdrażania najwyższych standardów BHP, nawet jeśli prawo tego nie wymaga zauważa Hubert Wawrzyniak, Prezes Zarządu HSE Energy.

Źródło: W&W Consulting

Galeria

Reklama

Sklep

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

149,00 zł

Kup teraz
Ergonomia w zakładzie pracy <br> (e-book)

Ergonomia w zakładzie pracy
(e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Bezpieczna produkcja (e-book)

Bezpieczna produkcja (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

99,00 zł

Kup teraz
Promotor BHP (prenumerata)

Promotor BHP (prenumerata)

264,00 zł

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.