Człowiek kluczem do bezpieczeństwa. XI konferencja „Czynnik ludzki a kształtowanie bezpieczeństwa”

Drugi dzień konferencji

Drugi dzień konferencji rozpoczęło wystąpienie Tomasza Ciupy z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego S.A., który przedstawił udział ratownictwa górniczego w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa powszechnego na przykładzie klęsk żywiołowych i awarii technicznych. Przybliżył on rolę czynnika ludzkiego podczas prowadzenia akcji ratowniczych w oparciu o krajowe uwarunkowania prawne i umowy międzynarodowe.

Następnie Adriana Kocot podczas prelekcji zatytułowanej „Bezpieczeństwo dla ludzi i środowiska – uświadamianie i zastosowanie środków ochrony pracownika” zaprezentowała produkty firmy Dräger wykorzystujące nowe technologie, m.in. aplikację wspomagającą dobór odpowiednich środków ochrony dróg oddechowych do występujących zagrożeń oraz nowoczesny alkomat umożliwiający wykonanie szerszego zakresu pomiaru.

Warsztaty

Po przerwie kawowej Sebastian Wiatr z Exalo Drilling S.A. przeprowadził warsztaty „Czynnik ludzki jako determinanta występowania wypadków przy pracy – dlaczego ulegamy wpływom”. Skupił się na takich zjawiskach jak echofenomen, konformizm normatywny i informacyjny oraz tzw. „owczy pęd”. Przybliżył też eksperyment Ascha, a potem skuteczne sposoby ograniczania wypadków przy pracy. Uczestnicy aktywnie brali udział w przeprowadzonych ćwiczeniach, w nagrodę za aktywność otrzymując od prowadzącego drobne upominki.

O wpływie jakości materiału odblaskowego na bezpieczeństwo użytkownika odzieży opowiedział Piotr Głowski z firmy Horus. Prelegent zwrócił uwagę uczestników na to, jak ważny jest wybór odzieży odblaskowej ze względu na jej zastosowanie w określonych warunkach oraz jak prawidłowo tego wyboru dokonać.

Bezpieczeństwo w sektorze budowlanym i wydobywczym

Po przerwie obiadowej Sebastian Lewiński (Warbud S.A.) w wystąpieniu „Człowiek kluczem do bezpieczeństwa” na przykładzie branży budowlanej omówił działania pomagające zwiększać bezpieczeństwo podczas pracy na placach budowy. Wskazał, jak w międzynarodowym środowisku pracy ważna jest prawidłowa komunikacja. W ogólnodostępnych dla pracowników miejscach na budowach prowadzonych przez jego firmę znajdują się graficzne Instrukcje Bezpiecznego Wykonywania Robót (IBWR), zrozumiałe dla każdego pracownika, niezależnie od języka, którym się posługuje.

Joanna Michalczyk (Sundoor) omówiła temat bezpiecznej pracy na wysokości w środowisku górniczym. Przedstawiła elementy systemu zabezpieczającego przed upadkiem, systemy służące eliminacji ryzyka, jak również zagrożenia i możliwość ich identyfikacji w sektorze górniczym. Zreferowała uczestnikom również temat niebezpiecznego zjawiska, jakim jest suspension trauma, czyli szok wiszenia, mogący doprowadzić do śmierci pracownika, jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie kroki zapobiegawcze.

Drugi dzień konferencji zakończyło wystąpienie Andrzeja Pakury i Janusza Sobika (OSPS BHP Oddział w Katowicach Przemysł-Górnictwo), którzy przedstawili temat czynnika ludzkiego w procesie pracy na bazie doświadczeń członków Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Przybliżyli inicjatywy Stowarzyszenia wpływające na zwiększenie świadomości w temacie ochrony zdrowia pracowników w branży górniczej i przemysłowej, a także omówili najczęściej powtarzające się przyczyny ludzkich błędów, które prowadzą do powstania zdarzeń wypadkowych.

Trzeciego dnia konferencji uczestnicy mieli okazję zwiedzić Kopalnię Podgórze – największą kopalnię uranu na terenie Kowar oraz drugą co do wielkości wydobycia kopalnię uranu na terenie Polski.

Na kolejną edycję wydarzenia redakcja „Promotora BHP” zaprasza w październiku 2024 r.

Aktualne informacje są publikowane na stronie konferencjaczynnikludzki.elamed.pl.

Patron honorowy i patronat merytoryczny

Partnerzy

Sprawdź również inne wydarzenia branżowe >>

Reklama
Reklama

Sklep

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

149,00 zł

Kup teraz
Ergonomia w zakładzie pracy <br> (e-book)

Ergonomia w zakładzie pracy
(e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Bezpieczna produkcja (e-book)

Bezpieczna produkcja (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

99,00 zł

Kup teraz
Promotor BHP (prenumerata)

Promotor BHP (prenumerata)

264,00 zł

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.