Indywidualne korekcyjne okulary ochronne

Podpowiadamy, jak zapewnić pracownikom z wadami wzroku certyfikowaną ochronę oczu EN166. Jednym z rozwiązań są indywidualne korekcyjne okulary ochronne.

Zacznijmy od początku, to znaczy od sytuacji, kiedy osoba odpowiedzialna za bezpieczeństwo w zakładzie pracy podjęła decyzję o stosowaniu przez pracowników okularów ochronnych. Osoby noszące okulary korekcyjne też muszą takiej decyzji się podporządkować. Niestety ich prywatne okulary korekcyjne nie są w rozumieniu prawa i ogólnie pojętego bezpieczeństwa należytą ochroną chociażby dlatego, że nie spełniają wymagań normy EN166, która opisuje wszystkie ogólne wymagania dotyczące indywidualnych środków ochrony wzroku.  Co więc można z tym zrobić? Jakie opcje ma do dyspozycji pracodawca, aby zapewnić pracownikom certyfikowaną ochronę oczu EN166 i zarazem sprawić, aby pomimo wady wzroku poprawnie widzieli? Na rynku generalnie funkcjonują trzy rozwiązania tego problemu: okulary nakładkowe, wkładki korekcyjne i indywidualne korekcyjne okulary ochronne. Każe z nich ma swoje zalety, ale też wady.

Okulary nakładkowe

Okulary nakładkowe, nazwane też OTG (Over The Glass), czyli takie, które nakładamy na własne okulary korekcyjne. Jest to najtańsza opcja, ale obarczona wadami i niechęcią użycia ze względu na niski komfort noszenia. Osoba ma więc dwie oprawki na nosie i nieuchronnie związane z tym konsekwencje, takie jak:

  • zwiększona waga,
  • poruszanie się oprawek pomiędzy sobą,
  • możliwe aberracje optyczne i refleksy światła pomiędzy soczewkami,
  • zwiększona możliwość parowania soczewek.

To rozwiązanie polecane do sporadycznego użycia.

Wkładki korekcyjne

Wkładki korekcyjne montowane do okularów ochronnych EN166. Wyglądają jak binokle, są wykonane z metalowego drutu lub z plastiku i montowane od wewnątrz do okularów ochronnych. Z tego względu binokle wraz z zamontowanymi tam soczewkami korekcyjnymi nie muszą posiadać certyfikacji EN166. Wstawienie soczewek korekcyjnych może się więc odbyć u dowolnego optyka, co jest ich ogromną zaletą. Ze względu na konstrukcję jednej ramki, ale dwóch soczewek, tej zewnętrznej integralnej z ramką, posiadającej certyfikację EN166 i wewnętrznej korekcyjnej, nie da się uniknąć związanych z tym ograniczeń, czyli potencjalnych aberracji optycznych, mglenia soczewek, refleksów świetlnych. Sądzi się, że nie nadają się do wad większych niż +/-3 dioptrie, czy wymagających soczewek progresywnych.

Indywidualne korekcyjne okulary ochronne

Indywidualne bezpieczne okulary korekcyjne certyfikowane w pełni zgodnie z normą EN166. W pełni to znaczy certyfikacja obejmuje całość produktu, czyli ramkę i soczewkę. Uważane są za najlepsze rozwiązanie służące osobom z wadami wzroku. Są wolne od wad wymienionych w rozwiązaniach opisanych w punkcie 1 i 2. Mają też szereg dodatkowych zalet, tak dla pracodawcy, jak i pracowników.

Zalety indywidualnych bezpiecznych okularów korekcyjnych

  • Okulary są wykonywane na podstawie indywidulanych badań optycznych lub na podstawie przekazanej recepty. Konsekwencją takiego skupionego na osobie podejścia jest potężna akceptacja rozwiązania, docenienie pracodawcy czy też minimalizacja ryzyka niedopasowania optycznego. Komfort noszenia jest dokładnie taki sam jak prywatnych rozwiązań, są więc momentalnie akceptowalne.
  • Poszanowanie przekazanego produktu traktowanego jako własny jest znacznie większe niż w przypadku cyklicznie wymienianych ŚOI. Przekłada się to na oszczędności dla firmy.
  • Dostępny wybór ramek na rynku i ich rozmiarów pozwala znaleźć model pasujący ze względów estetycznych, ergonomicznych czy specyficznych wymogów odnośnie do istniejącego ryzyka, np. jak boczne osłonki, praca z chemią, wysokie zapylanie etc.
  • Można w nich zastosować każde dostępne rodzaje soczewek (mocy i materiał wykonania), więc tym samym znaleźć odpowiedź na praktycznie dowolne indywidulane zapotrzebowanie związane z wadą wzroku i środowiskiem pracy. Mogą to być soczewki jednoogniskowe, dwuogniskowe, progresywne, przyciemniane, fotochromowe, z powłoką zapobiegającą zamgleniu, antyrefleksyjną, ze zwiększoną odpornością na zarysowanie, cieniowane.
  • Oferta producentów okularów korekcyjnych bezpiecznych na rynku jest wystarczająco duża, aby bez problemu je pozyskać. Pakiet sprzedażowy może zawierać badanie wad wzroku w miejscu pracy lub u wskazanego optyka, serwis końcowego dopasowania ramki do indywidualnych wymagań, gwarancję poprawności widzenia. Produkcja może się też odbyć na podstawie przekazanej recepty i wymaganych parametrów, które można pozyskać na podstawie zdjęcia twarzy. Cena rozwiązania jest zależna od takich cech jak:
    • opcja badania wady wzroku,
    • rodzaj wady i związany z tym rodzaj soczewki,
    • materiał soczewki,
    • opcje wykonania soczewki,
    • model ramki.

Statystycznie żywotność okularów przy założeniu stałej wady wzroku sięga kilku lat.

Autor: Jacek Biedroń

Zobacz przegląd środków ochrony oczu i twarzy

Reklama

Sklep

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

149,00 zł

Kup teraz
Ergonomia w zakładzie pracy <br> (e-book)

Ergonomia w zakładzie pracy
(e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Bezpieczna produkcja (e-book)

Bezpieczna produkcja (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

99,00 zł

Kup teraz
Promotor BHP (prenumerata)

Promotor BHP (prenumerata)

264,00 zł

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.