Sztuczna inteligencja w pracy. Przyjaciel, a nie wróg
Jak będzie wyglądała praca w 2030 roku
Oto, jakie obszary obowiązków może w przyszłości zagarnąć dla siebie sztuczna inteligencja:
Źródło: Will AI Fix Work? (Work Trend Index Annual Report) (23/06/06)
Pracownicy, zapytani o to, jakie przewidywane do 2030 zmiany w zatrudnieniu będą cenić najbardziej, udzielali takich odpowiedzi:
- tworzenie wysokiej jakości pracy w o połowę krótszym czasie (33%),
- możliwość zrozumienia najbardziej wartościowych sposobów spędzania czasu (26%) i energii (25%),
- brak konieczności przyswajania niepotrzebnych lub nieistotnych informacji (23%).
Jak widać, wśród respondentów, pojawiają się takie słowa-klucze, jak: czas, energia, informacje. Wszystkie te pojęcia są powiązane z efektywnością i automatyzacją, jaką daje AI. Resztę można oddać ludzkiemu mózgowi, który “zagospodarowuje” następujące obszary działania:
Źródło: Will AI Fix Work? (Work Trend Index Annual Report), (23/06/06)
Nowa technologia = nowe umiejętności
Tempo pracy musi iść w parze z możliwościami ludzkiego ciała i umysłu. Prędkość przetwarzania danych, efektywne operowanie między oprogramowaniem i syntezowanie pracy w taki sposób, by wykonywać te najbardziej innowacyjne i twórcze zadania – to główne wyzwania na rynku pracy w 2023 roku.
Bez wątpienia, zmiana paradygmatu w kierunku większego otwarcia się na AI jako “drugiego sterownika” pracy, wymaga nowego podejścia i nowych umiejętności. Natomiast jest to nieuniknione.
Ważna będzie zdolność do iteracyjnej pracy ze sztuczną inteligencją za pomocą języka naturalnego (pisanie promptów), a także rozwijanie w sobie umiejętności krytycznego oglądu przedstawianych przez AI wyników. Pod kątem wiarygodności, rzetelności i oryginalności. Eksperci Microsoft twierdzą, że szczególnie cenione będą takie kompetencje jak analityczna ocena, rozwiązywanie złożonych problemów oraz kreatywność.
Wnioski
Sztuczna inteligencja oferuje nie tylko wsparcie w wykonywaniu zadań, ale także daje ogromny potencjał do uwalniania ludzi od monotonnych czynności i napędzania innowacji.
Jeśli podchodzimy do AI wyłącznie negatywnie, to pomijamy szereg istotnych zastosowań. Tymczasem obietnica technologicznego wyzwolenia od obciążenia pracą, jest ważna zarówno dla pracowników, którzy są przemęczeni, jak i dla liderów, którzy dążą do zwiększenia produktywności. Wprowadzenie AI może być kluczowe dla osiągnięcia większej efektywności i rozwoju w szybko zmieniającym się środowisku biznesowym.
Źródło: Futureofx
Może Cię także zainteresować: Razem dla bezpieczeństwa na budowach dróg i mostów