Reklama
Subskrypcja behapowcy.com

Razem dla bezpieczeństwa na budowach dróg i mostów

Bezpieczeństwo na budowach dróg to połączenie trzech kluczowych elementów: odpowiedniego wyposażenia, kultury organizacji oraz świadomości i umiejętności pracowników. – informuje Ministerstwo Infrastruktury 

W ostatnich latach znacznie poprawiła się infrastruktura związana z BHP na budowach. Wykonawcy inwestycji przykładają także coraz większą wagę do szkoleń i kształtowania właściwych postaw wśród swoich pracowników i podwykonawców. Okazją do sprawdzenia, jakie są w praktyce umiejętności pracowników budowy i służb ratowniczych były ćwiczenia „Razem dla bezpieczeństwa”. Zorganizowane 17 lipca 2023 r. wspólnie przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, Państwową Inspekcję Pracy i firmę Gülermak. W wydarzeniu, które było okazją do wymiany doświadczeń związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy pomiędzy GDDKiA, PIP, wykonawcami, a także osobami zajmującymi się zawodowo problematyką bezpieczeństwa pracy, wziął udział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Ćwiczenia terenowe

Ćwiczenia terenowe odbyły się na placu budowy drogi ekspresowej S52 Północnej Obwodnicy Krakowa. Ratownicy Podhalańskiej Grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej ćwiczyli w półkilometrowym tunelu w Dziekanowicach oraz na sąsiadującej z nim prawie 570 m estakadzie. Ratownicy GOPR poszukiwali pracownika, który zaginął na terenie budowy. Scenariusz ćwiczeń zakładał, że prawdopodobną przyczyną tego zniknięcia było zasłabnięcie spowodowane wysoką temperaturą. Ćwiczono również ewakuację poszkodowanego. Wykorzystując w tym celu nosze spuszczane z estakady do zespołu ratowników medycznych, którzy znajdowali się 10 metrów niżej.

Strażacy ćwiczyli procedury i działania podejmowane w przypadku wycieku substancji chemicznej. Jako pierwsi do akcji zabezpieczającej teren wycieku przystąpili pracownicy z terenu budowy. Celem ćwiczenia było pokazanie, w jaki sposób mogą oni bezpiecznie podjąć działania minimalizujące zagrożenie związane z wyciekiem. Drugą akcją PSP było gaszenie pożaru na budowie, również z udziałem pracowników i dostępnego na miejscu sprzętu przeciwpożarowego. Trzecie ćwiczenie polegało na wydostaniu poszkodowanego pracownika, który utknął wewnątrz konstrukcji estakady.

„Budowa dróg angażuje szereg instytucji, które dbają, aby inwestycja spełniała najwyższe wymagania pod kątem bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Każda budowa to również pracownicy, którzy codziennie wykonują prace w trudnych warunkach. Pracują na wysokościach lub w wykopach, często wykorzystując ciężki sprzęt. Bezpieczeństwo na budowach ma priorytetowe znaczenie. Praktyczne przedstawienie zasad BHP niesie wiele korzyści i uświadamia pracownikom, jakie zagrożenia mogą ich spotkać na budowie oraz jak ich unikać” — powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Minister A. Adamczyk podkreślił, że na inwestycjach drogowo-mostowych GDDKiA w Małopolsce od 2010 r. nie było żadnych śmiertelnych wypadków, a liczba pozostałych zdarzeń została bardzo ograniczona.

W ramach szkolenia w siedzibie krakowskiego oddziału GDDKiA został ponadto zorganizowany panel dyskusyjny, w którym uczestniczyli przedstawiciele instytucji kontrolnych, wykonawców oraz GDDKiA. Podczas debaty skupiono się na propozycjach rozwiązań, które mogłyby wpłynąć na podniesienie bezpieczeństwa pracy na budowach. Omówiono również przyczyny występujących problemów, w tym związanych z obowiązującymi uregulowaniami prawnymi. Wszyscy obecni zgodzili się, że budowy nowych dróg podnoszą bezpieczeństwo ich użytkowników. Ale ważne jest, by ich realizacja również była bezpieczna.

Ścisła współpraca GDDKiA i PIP rozpoczęła się w 2010 roku. Bezpośrednia współpraca inwestora i organów nadzoru pozwala na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa na budowach. A także podniesienie świadomości wagi kwestii BHP wśród wykonawców i pracowników.

Źródło: PAP – Media Room

Może Cię także zainteresować: Trendy i innowacje w BHP: w służbie środowisku

Galeria

Reklama
behapowcy zarejestruj się
Reklama
dlaSpecjalistow.pl

Sklep

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 1 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 1 (album)

139,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

149,00 zł

Kup teraz
Ergonomia w zakładzie pracy <br> (e-book)

Ergonomia w zakładzie pracy
(e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Bezpieczna produkcja (e-book)

Bezpieczna produkcja (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

99,00 zł

Kup teraz
Promotor BHP (prenumerata)

Promotor BHP (prenumerata)

264,00 zł

Kup teraz

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.