Reklama
Subskrypcja behapowcy.com

Dlaczego pracodawcy muszą zacząć dbać o zdrowie psychiczne pracowników?

Zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania stanowiły podstawę 10,5 proc.1 zwolnień lekarskich wystawionych w 2021 r. i były jednocześnie najczęstszym (12,2 proc. dni) i najdłuższym (13,8 proc. dnia) powodem pobytu w szpitalu. Co istotne, aż 85 proc.2 pracowników boi się zgłosić swojemu szefowi potrzebę wsparcia w leczeniu zdrowia psychicznego. Dlaczego warto zadbać o zdrowie psychiczne pracowników?

Raporty Cohen Veterans Network oraz Mindy ukazały kolejne niepokojące dane dotyczące zdrowia psychicznego pracowników. 81 proc. z nich twierdzi, że ma obawy, aby prosić o wsparcie w obszarze profilaktyki, chociaż dla 76 proc. zdrowie psychiczne jest równie ważne jak fizyczne. Niepokojące są również opinie dotyczące możliwości uzyskania profesjonalnej pomocy – prawie połowa osób zatrudnionych nie wie, gdzie się udać, aby uzyskać opiekę nad zdrowiem psychicznym. ¼ doświadczyła ponad tygodniowych okresów oczekiwania na właściwą opiekę psychiatryczną, a tyle samo osób musiało wybierać pomiędzy codziennymi potrzebami, a płaceniem za opiekę nad zdrowiem psychicznym. I w tym kontekście pojawia się pytanie – jaka jest rola pracodawcy, jeśli chodzi o wsparcie pracowników w zakresie zdrowia psychicznego?

19 mln dni zwolnienia lekarskiego z powodu problemów psychicznych pracowników – to argument najmocniej przemawiający do wyobraźni pracodawców. Natomiast, jak wynika z przytoczonych badań, zapewnienie profesjonalnej opieki psychologicznej nie tylko chroni firmę przed absencją pracowników (51 proc.), ale zwiększa również ich motywację i zaangażowanie. Aż 76 proc. osób jest zainteresowanych benefitami w obszarze well-being, a wg 43 proc. powodują one wzrost produktywności. Przyczyniają się również do spadku rotacji pracowników (60 proc.) oraz o 81 proc. zmniejszają chęć szukania nowej pracy.

Jak wdrożyć odpowiedni program wspierający pracowników?

Od czego więc zacząć? – Od wysłuchania swoich pracowników i na postawie ich potrzeb opracowania adekwatnego programu well-being. Podstawą takiego programu jest właśnie Activity Based Thinking uwzględniające potrzeby pracowników w zmieniającej się rzeczywistości. Ponieważ well-being to coś więcej niż worklife balance i atrakcyjne benefity. Na program składają się wszystkie ważne dla każdego z nas aspekty oraz ich wpływ na nasze doświadczenia, czyli: świadomość bycia częścią zespołu, dobre relacje i przyjazna atmosfera, poczucie celu i satysfakcja z pracy, zdrowie i dobra kondycja oraz zadowolenie z wynagrodzenia – mówi Marek Błądek, Trener Wellbeing W&W Consulting.

Firmy, w których absencja kształtuje się na średnim poziomie ok. 5 proc., wydają na koszty z nią związane nawet od 3 do 4,5 tys. rocznie w przeliczeniu na jednego pracownika.To sporo, dlatego lepiej zawczasu skupić się na czynnikach, które mogą potęgować stres czy wypalenie zawodowe wśród pracowników. W mojej ocenie działania profilaktyczne w tym obszarze powinny stanowić jeden z obowiązków w ramach BHP. Bezpieczna organizacja pracy, dzięki której pracownicy są zdrowi i wypoczęci, przekłada się na wyższą jakość i efektywność. Dobrą praktyką byłoby więc włączenie w ramach obowiązków BHP w całej organizacji elementów takich jak programy zarządzania karierą od rekrutacji, procesy związane z pracą zdalną, programy well-being i work life balance połączone z rozwojem kariery zawodowej, a co najważniejsze – oferowanie specjalistycznej pomocy w ramach organizacjidodaje Marek Błądek.

W kontekście przewidywań ekspertów wskazujących, że do 2030 r. depresja stanie się pierwszą najczęściej diagnozowaną jednostką chorobową na świecie, troska o zdrowie psychiczne pracowników powinna stanowić priorytet dla firm już w tym momencie.

1 Dane ZUS „Absencja chorobowa w 2021 r.”

2 Dane z raportów Cohen Veterans Network i Mindy

Przeczytaj również: Aspekt psychologiczny w zarządzaniu kryzysowym w oparciu o doświadczenia wynikające z pandemii

Galeria

Reklama

Sklep

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

149,00 zł

Kup teraz
Ergonomia w zakładzie pracy <br> (e-book)

Ergonomia w zakładzie pracy
(e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Bezpieczna produkcja (e-book)

Bezpieczna produkcja (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

99,00 zł

Kup teraz
Promotor BHP (prenumerata)

Promotor BHP (prenumerata)

264,00 zł

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.