Zatrzymanie awaryjne maszyny inicjowane przez człowieka
Zatrzymanie awaryjne
Zatrzymanie awaryjne musi być skuteczne. Co wiąże się z kategoriami zatrzymania opisanymi w normie EN 60204-1. Czyli ze sposobem zatrzymywania polegającym na niezwłocznym pozbawieniu zasilania wybranych części maszyny lub na aktywnym zahamowaniu i dopiero w końcowej fazie działania funkcji na odłączeniu zasilania. Ten drugi sposób zatrzymania stosowany jest w maszynach, których napędy charakteryzuje znaczny moment bezwładności i proste odłączenie zasilania nie byłoby skuteczne. Gdyż wyeliminowanie zagrożenia ruchem nastąpiłoby po upływie dłuższego czasu.
Paradoksalnie w czasie prób prowadzonych w ramach oceny zgodności maszyn z wymaganiami bezpieczeństwa często można stwierdzić, że maszyna zatrzymuje się zbyt wolno, a nawet w wyniku zainicjowania zwykłego (technologicznego) zatrzymania stop następuje szybciej niż w wyniku działania funkcji bezpieczeństwa!
Znaczny ładunek wiedzy o funkcji. Zatrzymanie awaryjne przynosi norma EN ISO 13849-1. Wspierając projektanta w realizacji układów sterowania zatrzymaniem awaryjnym, gwarantujących określony poziom zapewnienia bezpieczeństwa.
Chodzi o osiągnięcie metodami projektowymi określonej z góry, a wynikającej ze stwierdzonego poziomu ryzyka w maszynie, zdolności do wypełnienia funkcji przez układ zatrzymania awaryjnego w wypadku jego uruchomienia. Wiąże się to z jego niezawodnością, automatycznym sprawdzaniem sprawności oraz odpornością na zakłócenia.
Sposób realizacji układu sterowania, nie tylko tą funkcją bezpieczeństwa, jest kontrolowany rutynowo w najmniejszym stopniu ze względu na konieczność posiadania przez osoby badające układ specjalistycznej wiedzy z zakresu automatyki (gdzie nie jest wystarczająca ocena, że maszyna posiada [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!