Zasady zatrudniania osób niepełnoletnich do prac lekkich
W okresie wakacyjnym znacznie zwiększa się liczba osób młodocianych podejmujących pracę zarobkową. Przedsiębiorcy, którzy zatrudniają młodych pracowników, powinni pamiętać o tym, że tego typu zatrudnienie regulowane jest w szczególny sposób.
Zgodnie bowiem z obowiązującymi przepisami zatrudnianie dzieci i młodzieży w czasie wakacji i nie tylko, jest dopuszczalne, lecz ograniczone pewnymi obowiązkami. Mającymi na celu zapewnienie wykonywania pracy w bezpiecznych warunkach.
Podstawy prawne zatrudnienia młodocianych
Osoby niepełnoletnie mogą wykonywać pracę zarówno na podstawie umów regulowanych przez Kodeks pracy. Jak również na podstawie umów cywilnoprawnych (umowa zlecenia, umowa o świadczenie usług, umowa o dzieło). Rodzaj umowy, jaką można zaproponować młodemu człowiekowi, uzależniony jest od sposobu, w jaki praca będzie wykonywana. Przypomnijmy, że zasadniczą cechą, która odróżnia umowy cywilnoprawne od umów o pracę, jest brak podporządkowania. Stosownie do art. 22 Kodeksu pracy przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem. Zatrudnienie we wskazanych warunkach jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy, bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy.
Zgodnie natomiast z art. 734 § 1 Kodeksu cywilnego przez umowę zlecenie przyjmujący zobowiązuje się do dokonania określonej czynności dla dającego zlecenie. W praktyce oznacza to, że wykonywana jest praca na rzecz zleceniodawcy, która de facto niekoniecznie musi prowadzić do [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!