Zarządzanie bezpieczeństwem i zdrowiem zatrudnionych w epoce gospodarki 4.0
Dobre praktyki
W kolejnym panelu, moderowanym przez dr Katarzynę Jaworską, adiunkta w Katedrze Prawa Pracy i Prawa Socjalnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, przedstawiciele przedsiębiorstw, w których stosowane są innowacyjne rozwiązania w obszarze bezpieczeństwa, a także ergonomii. Zaprezentowali dobre praktyki, które na co dzień wpływają na poprawę warunków pracy.
Czytaj także: Finał konkursu Poznaj swoje prawa w pracy
W panelu tym przedstawiono następujące zagadnienia:
– „Digitalizacja i nowe technologie w zarządzaniu bezpieczeństwem w Michelin” – Justyna Łagowska, Główny Specjalista Bezpieczeństwa w Michelin S.A., a także Rafał Mierzejek, Specjalista ds. bezpieczeństwa w Michelin S.A.
– „Bezpieczeństwo chemiczne w przemyśle 4.0” – Małgorzata Sosnowska, Kierownik Działu BHP w Dekorglass Działdowo S.A.
– „Zasady chroniące zdrowie i życie wg Tetra Pak” – Marta Ziejewska, Reprezentant HR ds. Fabryki Tetra Pak
– „Wdrażanie nowoczesnych technologii celem poprawy bezpieczeństwa i ergonomii pracy” – Piotr Kowalewski, Główny Specjalista ds. BHP w ERKO Sp. z o.o. sp. k., a także Beata Łączyńska, Asystent Zarządu/Pełnomocnik ds. BHP w ERKO Sp. z o.o. sp. k.
Panel dyskusyjny
Ostatnim punktem konferencji był panel dyskusyjny. Moderowany przez dra Łukasza Sztycha, Zastępcę Okręgowego Inspektora Pracy w Olsztynie, w którym debatowano o przyszłości zarządzania bezpieczeństwem i zdrowiem. W dyskusji udział wzięli prelegenci uczestniczący czynnie we wcześniejszych panelach konferencji.
Istotnym punktem konferencji była strefa networkingowa, w której funkcjonowały stoiska poszczególnych przedsiębiorstw prezentujących swoje rozwiązania w obszarze bhp, a także instytucji współpracujących z Okręgowym Inspektoratem Pracy w Olsztynie, tj.:
- Michelin Sp. z o.o.,
- Tetra Pak,
- JURGO,
- Zakład Ubezpieczeń Społecznych,
- Krajowa Administracja Krajowa,
- Ochotnicze Hufce Pracy,
- Ośrodek Zamiejscowy Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji w Olsztynie,
- a także Wojewódzki Urząd Pracy.
Oprócz możliwości zasięgnięcia porady w zakresie właściwości poszczególnych instytucji. Stanowiło to doskonałą okazję do nawiązania kontaktów, a także wymiany informacji na temat najnowszych inicjatyw i rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa i zdrowia w miejscu pracy. Stoisko Okręgowego Inspektoratu Pracy w Olsztynie było nieodłączną częścią konferencji, pełniąc istotną rolę w promowaniu świadomości dotyczącej bezpieczeństwa i zdrowia w miejscu pracy. Stoisko stanowiło punkt spotkań dla uczestników. Gdzie oprócz materiałów wydawniczych, mogli uzyskać cenne informacje, a także konsultacje odnośnie przepisów z zakresu prawa pracy oraz bhp.
Podsumowując, konferencja była podstawą wymiany doświadczeń i najlepszych praktyk. Ale także inspirację do dalszych działań mających na celu poprawę warunków pracy w dobie dynamicznej transformacji gospodarczej. Uczestnicy mieli okazję nawiązać kontakty, a także zdobyć nową wiedzę, która będzie pomocna w dalszej pracy na rzecz poprawy bezpieczeństwa i zdrowia w miejscu pracy.
Źródło: Państwowa Inspekcja Pracy
Może Cię także zainteresować: TenCate obchodzi Dzień Ziemi każdego dnia