Reklama

TenCate obchodzi Dzień Ziemi każdego dnia

Życie w dzisiejszym świecie wiąże się z szeregiem wyzwań związanych z postępującym zanieczyszczeniem środowiska i ociepleniem klimatu. Do gwałtownych zmian na naszej planecie przyczynia się również przemysł tekstylny. Dlatego tak kluczowe jest odpowiedzialna działalność firm z tej branży.

Dzień Ziemi – czas na zmiany

Światowy Dzień Ziemi to dobra okazja do zmiany nawyków i zwrócenia uwagi na podejmowane przez przedsiębiorstwa innowacyjne metody zmniejszania śladu węglowego. Warto zwrócić uwagę na firmy z przemysłu tekstylnego, które plasują się na czwartym miejscu wśród najbardziej szkodzących środowisku naturalnemu. Przyczyną jest masowe wyrzucanie odzieży i stosowanie niezrównoważonych surowców.

Producenci wyrobów włókienniczych są zobowiązani do przestrzegania zasad strategii tekstylnej UE. Opracowanej w odpowiedzi na Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ, aby produkować trwałe, nadające się do naprawy i recyklingu produkty, ze znacznym udziałem włókien pochodzących z recyklingu.

– Jako TenCate działamy w branży tekstylnej od 300 lat. Zapewniamy milionom pracowników z różnych branż przemysłowych, wysokiej jakości odzież ochronną i ognioodporną. Stworzoną z innowacyjnych, ekologicznych tkanin w procesie zrównoważonej produkcji. Tym samym mamy pełną świadomość potrzeb i zagrożeń związanych z wyzwaniami klimatycznymi. Naszą misją jest ochrona zarówno osób wykonujących pracę obciążoną ryzykiem zawodowym. Jak i samego środowiska naturalnego – podkreśla Ewa Gawrysiak, ekspertka Koalicji Bezpieczni w Pracy, Regional Manager CEE TenCate Protective Fabrics.

W trosce o dobro planety

Zrównoważony rozwój, obieg zamknięty i minimalizowanie wpływu na środowisko to dla TenCate kluczowe wartości. Zakład zlokalizowany w Nijverdal w Niderlandach od lat stanowi centrum innowacyjnych działań firmy w myśl zrównoważonego rozwoju. To tutaj po raz pierwszy wyprodukowano tkaniny, które znalazły się w portfolio produktów Ecogreen, certyfikowanych Deklaracją Środowiskową Produktu (EPD®) oraz OEKO-TEX® STeP® . Zakład w Nijverdal korzysta z systemu weryfikacji DETOX TO ZERO. Zgodnego z kryteriami ustanowionymi przez Greenpeace, aby wykluczyć wszelkie niebezpieczne chemikalia z procesu produkcji tekstyliów. Dodatkowo, firma co roku publikuje raport CSR, zawierający przegląd działań firmy zorientowanych na użytkowników, innowacje i zrównoważony rozwój.

Aby przyczynić się do dobrostanu naszej planety, TenCate od 2007 roku stosuje włókna celulozowe TENCEL® Lyocell jako zamiennik dla bawełny. Przez co znacznie ogranicza ilość wody zużytej w procesie produkcji. Warto nadmienić, że w zakładzie w Nijverdal od 2016 roku stosuje się włókna poliestrowe z recyklingu butelek PET do produktów z linii Tecapro® i Tecawork™ Ecogreen. Tkaniny będące bazą odzieży roboczej są wykonane w 100% z włókien biocelulozowych TENCEL™, pochodzących z drewna pozyskiwanego w sposób zrównoważony oraz w 100% z poliestru pochodzącego z recyklingu mechanicznego butelek PET. Oznacza to, że wszystkie negatywne czynniki związane z produkcją bawełny, takie jak wyczerpywanie się zasobów wodnych i masowe stosowanie pestycydów, zostały wyeliminowane. Ponadto tkaniny te cechuje wysoka zawartość biocelulozy, przez co zapewniają odbiorcom wysoce pożądane cechy użytkowe, takie jak miękkość i elastyczność. Jako że odznaczają się one także właściwościami regulującymi wilgoć, są higieniczne, trwałe i zachowują oryginalny kolor nawet po wielokrotnym praniu przemysłowym.

Cyrkularność w działaniu

– Myśląc o zrównoważonym rozwoju, należy wziąć pod uwagę pełny cykl życia odzieży. Dla TenCate fundamentalna jest idea cyrkularności, która odnosi się do wydłużenia żywotności produktu. Opracowujemy materiały w myśl modelu gospodarki o obiegu zamkniętym. Czyli takie, które można odzyskać, zregenerować i poddać recyklingowi – dodaje Ewa Gawrysiak, ekspertka Koalicji Bezpieczni w Pracy, Regional Manager CEE TenCate Protective Fabrics.

TenCate nie ustaje w tworzeniu innowacyjnych, proekologicznych rozwiązań. W tym celu powstał kalkulator śladu ekologicznego tkanin. Czyli szybkie i łatwe w obsłudze narzędzie do pomiaru wpływu tkanin zrównoważonej odzieży roboczej na środowisko. Wystarczy wprowadzić na stronie internetowej TenCate ilość i rodzaj odzieży roboczej, a system wyliczy ślad ekologiczny. W efekcie pozwala to dokładnie zweryfikować nasz wkład w ochronę środowiska. Zarówno kalkulator TenCate, jak i pozostałe wprowadzane rozwiązania zbliżają firmę do realizacji celów w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Źródło: Koalicja Bezpieczni w Pracy

Może Cię także zainteresować: Finał konkursu Poznaj swoje prawa w pracy

Reklama
Reklama

Sklep

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

149,00 zł

Kup teraz
Ergonomia w zakładzie pracy <br> (e-book)

Ergonomia w zakładzie pracy
(e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Bezpieczna produkcja (e-book)

Bezpieczna produkcja (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

99,00 zł

Kup teraz
Promotor BHP (prenumerata)

Promotor BHP (prenumerata)

264,00 zł

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.