BHP w zakładzie przemysłowym
Ocena ryzyka zawodowego
Podstawowe wymagania bezpieczeństwa w zakładzie przemysłowym dotyczą sporządzenia oceny ryzyka zawodowego, której celem jest podjęcie działań zapobiegawczych.
Jeżeli pracodawca wskazał i dokonał wykazu zagrożeń fizycznych, chemicznych, biologicznych i psychofizycznych występujących na stanowisku pracy wraz z podaniem źródeł zagrożeń i ich skutków, to podejmuje działania zapobiegawcze w celu eliminacji czynników oddziałujących negatywnie na pracownika, np. wskazał występowanie ruchomych elementów i skutki w przypadku kontaktu (zgniecenie/zmiażdżenie). Takie oszacowanie obliguje do precyzyjnego ustalenia sposobów zmniejszenia ryzyka zawodowego. Oznacza to określenie dokładnie czynności przed rozpoczęciem pracy, w tym dotyczące oceny; sprawdzenie; przygotowanie stanowiska; następnie określenie czynności w trakcie pracy, tj. kolejności i sposobu wykonania poszczególnych czynności.
Oszacowanie ryzyka zawodowego obliguje pracodawcę, oprócz zapoznania pracownika z udokumentowaną oceną ryzyka zawodowego, również do zapoznania z przyjętą organizacją, procesem technologicznym, instrukcjami, wykazami substancji stosowanych w procesie pracy i kartami charakterystyki, wykazem prac szczególnie niebezpiecznych oraz obowiązującą w tym zakresie procedurą, wynikami pomiarów środowiska pracy i sposobem ochrony przed negatywnymi dla zdrowia skutkami tych czynników, planem organizacji ruchu.
Korzystne dla pracodawcy w zakładzie przemysłowym jest sporządzenie planu w zakresie systemu bezpieczeństwa i higieny pracy, co porządkuje całokształt ustaleń dotyczących infrastruktury wewnętrznej (pomieszczenia i stanowiska pracy), infrastruktury zewnętrznej (budynki i drogi transportowe), obiegu dokumentów i dostępu do nich, sposobu zapoznania z przyjętą organizacją i procedurami, zasadami nadzoru i organizacji szkoleń.
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!