BHP w zakładzie przemysłowym
Bezpieczna praca w zakładzie przemysłowym wiąże się z dostosowaniem budynków i infrastruktury zakładu do wymagań prawa. Na co należy zwrócić szczególną uwagę w tym zakresie?
Pojęcie „zakład przemysłowy” zostało ogłoszone w Interpelacji nr 16920 – tekst – Sejm Rzeczypospolitej Polskiej i brzmi: „zakład przemysłowy – zespół budynków i urządzeń wraz z terenem, na którym prowadzi się działalność wytwórczą polegającą na przekształceniu mechanicznym, fizycznym lub chemicznym materiału, substancji lub ich części składowych w nowy produkt˝.
Zakład przemysłowy podlega szeregom procedur zawartych w ustawach i przepisach wykonawczych do tych ustaw. Podstawą funkcjonowania zakładu przemysłowego jest dostosowanie budynków oraz infrastruktury do wymagań prawa.
Zgodnie z ustawą Kodeks pracy pracodawca zapewnia bezpieczne i higieniczne warunki pracy, dlatego dokonuje rozpoznania czynników środowiska oraz ustala i aktualizuje wykaz prac szczególnie niebezpiecznych.
Procedury wpływające na bezpieczeństwo
Ważne jest opracowanie procedur dotyczących procesów technologicznych i planu organizacji ruchu, co odnosi się do ogólnego systemu bezpieczeństwa w zakładzie – wytyczne są zawarte w Rozporządzeniu w sprawie ogólnych wymagań bhp, do których zobowiązany jest pracodawca.
Spełniając wymagania w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, pracodawca prowadzący działalność w zakładzie przemysłowym zobowiązany jest dokonać oznaczeń barwami i znakami bezpieczeństwa. Oznakowanie dokonuje się zgodnie z obowiązującą normą, wymagana jest właściwa kolorystyka, grafika i wymiar. Kolor żółty oznacza ostrzeżenie, czerwony – zaka...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych