Zadośćuczynienie za wypadek przy pracy a świadczenie ZUS
Wypadek przy pracy jest specyficznym typem wypadku, za który należne są różnego typu świadczenia odszkodowawcze. Poszkodowanemu pracownikowi, co do zasady, należne jest świadczenie zarówno od pracodawcy lub jego ubezpieczyciela, jak i od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
W zakładzie pracy bezwzględnie obowiązują zasady bezpieczeństwa i higieny pracy. Zobowiązani do ich przestrzegania są pracownicy oraz pracodawca. Niestety, mimo przestrzegania wskazanych zasad, dochodzi do zdarzeń wypadkowych. Wypadek przy pracy jest specyficznym zdarzeniem. Jego definicję określono w Ustawie o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. z 2002 r., Nr 199, poz. 1673). Według art. 3 ww. ustawy mianem wypadku przy pracy określa się zdarzenie nagłe, związane z wykonywaną pracą, wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć. Do wypadków przy pracy należy zaliczyć następujące zdarzenia:
- podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych,
- podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia,
- w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.
Ponadto występują zdarzenia, które traktuje się na równi z wypadkiem przy pracy. Do nich należą wypadki:
- w czasie podróży służbowej, chyba że wypadek spowodowało postępowanie pracownika, które nie pozostaje w związku z wykonywaniem powierzonych mu zadań,
- podczas szkolenia w zakresie powszechnej samoobrony,
- ...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych