Zagrożenia i zabezpieczenia w pracach na wysokości — cz. II

Czym należy się kierować przy wyborze indywidualnego sprzętu zabezpieczającego pracowników? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w drugiej części artykułu na temat bezpiecznej pracy na wysokości. Dowiesz się także, jakie są skutki zagrożeń podczas prac budowlanych.

Prace na wysokości, jako szczególnie ryzykowne i niebezpieczne, wymagają odpowiedniego zabezpieczenia pracowników przed negatywnymi skutkami upadku. Istnieją różnorodne środki ochrony indywidualnej i zbiorowej, jednak aby wybrać najodpowiedniejsze do sytuacji i wykonywanych prac, należy poznać ich specyfikę oraz mocne i słabe strony każdego z rozwiązań. Najlepiej zorganizować pracę tak, by nie występowała konieczność prowadzenia prac na wysokości. Jeśli się jednak nie da się tego uniknąć, należy wyposażyć takie miejsce w środki ochrony zbiorowej (balustrady i siatki ochronne). Dopiero gdy z jakichś powodów nie można zastosować środków ochrony zbiorowej, należy użyć stosownych środków ochrony indywidualnej [6].

Środki ochrony zbiorowej

W celu jednoczesnego zabezpieczenia grupy pracowników wykonujących prace na wysokości należy zastosować środki ochrony zbiorowej. Do najpopularniejszych i wykazujących dużą skuteczność środków ochrony zbiorowej zalicza się: balustrady, krawężniki oraz siatki bezpieczeństwa. Balustrady i krawężniki są absolutnie podstawowym środkiem ochrony zbiorowej zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych. Stosowanie balustrad zaleca się przy zabezpieczaniu stanowisk pracy na wysokości, dróg komunikacyjnych, krawędzi oraz otworów w ścianach i stropach.

Skuteczną formą ochrony zbiorowej pracowników przed upadkiem z wysokości są również siatki bezpieczeńst...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
  • Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
  • Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
  • Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
  • Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych
zarejestruj się

Logowanie

Produkty

Loading...

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.