Wywóz nieczystości śmieciarką. Wypadek śmiertelny

Tylko odpowiednia doza rozsądku może sprawić, że praca przy wywozie nieczystości śmieciarką nie będzie niebezpieczna. W omawianym przypadku zabrakło jej zarówno kierowcy śmieciarki, jak i ładowaczom, co poskutkowało wypadkiem śmiertelnym.

Ładowacz odpadów wykonuje prace związane z wywózką śmieci pojazdem specjalnym nazwanym popularnie śmieciarką. Do jego obowiązków należy: wstępne sprawdzenie zawartości kubła, transport pełnych kubłów (worków) do śmieciarki, podniesienie kubła na wysokość ok. 20 cm, zamocowanie go w uchwycie podnośnika, włączenie mechanizmu wypróżniania kubłów, sprawdzenie, czy w kuble nie zostały śmieci oraz ręczne ich usunięcie, zdjęcie pustego kubła z uchwytu podnośnika, a następnie odstawienie go na miejsce.

Analiza

Śmieciarka to przeważnie pojazd, który na podwoziu samochodu ciężarowego ma zainstalowaną specjalną konstrukcję (np. ugniatarkę odpadów, ładowarkę kontenerów na odpady itp.), którą należy traktować jako maszynę.

Pojazd ten z tyłu ma dwie tzw. stopki, czyli miejsca, gdzie ładowacz śmieci zazwyczaj stoi podczas krótkich odcinków trasy. Nowe pojazdy mają już zamontowane zabezpieczenia powodujące, że kierujący śmieciarką nie może poruszać się szybciej niż z prędkością określoną w dokumentacji techniczno-ruchowej pojazdu (zazwyczaj jest to 30 km/h), jak również nie może wykonywać manewru cofania, kiedy na stopce stoi pracownik. Zabezpieczenie sprawia, że stojący z tyłu ładowacz nie zostanie przygnieciony np. do ściany.

Zdarza się, że pracownicy pokonują odcinki trasy, stojąc na stopce, gdyż tak jest wygodniej. Jednak ryzykują tym swoje zdrowie i życie. Podczas przemieszczania się pojazd podskakuje na nierównościach drogi. To zmusza pracownika...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
  • Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
  • Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
  • Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
  • Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych
zarejestruj się

Logowanie

Produkty

Loading...

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.