Wypadki przy pracy zdalnej

W czasie pandemii praca zdalna stała się dla wielu pracowników codzienną formą pracy. Oprócz wielu korzyści niesie ona za sobą liczne zagrożenia, z którymi muszą zmierzyć się pracodawcy. A co, jeśli pracownik ulegnie wypadkowi podczas pracy w trybie home office?

Czas pandemii koronawirusa wymógł na wszystkich zmianę dotychczasowych nawyków. Teoretycznie nasza gospodarka została odmrożona. Czy faktycznie? Wiele branż w dalszym ciągu jest sparaliżowanych, traci kontrahentów, wdraża zmiany trybu pracy, by zapewnić jak najlepszą ochronę swoim pracownikom. Należy zaznaczyć, że to na pracodawcy ciąży obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa pracownikowi. W obecnej sytuacji wymaga to nie rzadko działań, z którymi pracodawcy nie mieli do czynienia nigdy wcześniej. Praca zdalna jest jednym z rozwiązań w zakresie dbałości o dobro i bezpieczeństwo pracownika, jakie pracodawcy mogą wdrożyć w firmach. Oczywiście tylko branże, które mają taką możliwość, zmieniły tryb pracy na tzw. home office. Zdalny tryb pracy, oprócz mnogich korzyści, niesie za sobą wiele zagrożeń, z jakimi pracodawcy muszą się zmierzyć. Jednym z nich są niewątpliwie wypadki przy pracy zdalnej.

Regulacje prawne

Tak zwana Tarcza Antykryzysowa [Ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020 r., poz. 374 z późn. zm.)] przyznała pracodawcom prawo do polecenia swoim pracownikom wykonywania pracy zdalnej na czas trwania pandemii. Praca zdalna polega na wykonywaniu powierzonych obowiązków pracowniczych poza miejscem ich stan...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
  • Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
  • Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
  • Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
  • Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych
zarejestruj się

Logowanie

Produkty

Loading...

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.