Wypadki przy pracy zdalnej

W czasie pandemii praca zdalna stała się dla wielu pracowników codzienną formą pracy. Oprócz wielu korzyści niesie ona za sobą liczne zagrożenia, z którymi muszą zmierzyć się pracodawcy. A co, jeśli pracownik ulegnie wypadkowi podczas pracy w trybie home office?

Czas pandemii koronawirusa wymógł na wszystkich zmianę dotychczasowych nawyków. Teoretycznie nasza gospodarka została odmrożona. Czy faktycznie? Wiele branż w dalszym ciągu jest sparaliżowanych, traci kontrahentów, wdraża zmiany trybu pracy, by zapewnić jak najlepszą ochronę swoim pracownikom. Należy zaznaczyć, że to na pracodawcy ciąży obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa pracownikowi. W obecnej sytuacji wymaga to nie rzadko działań, z którymi pracodawcy nie mieli do czynienia nigdy wcześniej. Praca zdalna jest jednym z rozwiązań w zakresie dbałości o dobro i bezpieczeństwo pracownika, jakie pracodawcy mogą wdrożyć w firmach. Oczywiście tylko branże, które mają taką możliwość, zmieniły tryb pracy na tzw. home office. Zdalny tryb pracy, oprócz mnogich korzyści, niesie za sobą wiele zagrożeń, z jakimi pracodawcy muszą się zmierzyć. Jednym z nich są niewątpliwie wypadki przy pracy zdalnej.

Regulacje prawne

Tak zwana Tarcza Antykryzysowa [Ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020 r., poz. 374 z późn. zm.)] przyznała pracodawcom prawo do polecenia swoim pracownikom wykonywania pracy zdalnej na czas trwania pandemii. Praca zdalna...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.