Reklama

Dlaczego dochodzi do wypadków przy pracy?

W Polsce codziennie dochodzi do ponad stu wypadków przy pracy. Stanowią one zagrożenie dla zdrowia i życia pracownika. Co więcej, mają wpływ również na ich rodziny, społeczność czy gospodarkę. Niestety najczęściej wynikają z nieprawidłowego zachowania pracownika. Ekspertki i eksperci Koalicji Bezpieczni w Pracy wskazują, dlaczego dochodzi do wypadków i jak im zapobiegać.

Zgodnie z art. 67 Kodeksu pracy, wypadkiem przy pracy jest każde nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które powoduje uszkodzenie ciała lub śmierć pracownika. Definicja dotyczy również podróży służbowych, jak i pracy zdalnej – pod warunkiem, że zdarzenie miało miejsce w związku z wykonywaną pracą. W Polsce, zgodnie z danymi GUS w 2022 r., zgłoszono ponad 66 tysięcy osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy. Co więcej, choć odnotowano spadek liczby wypadków śmiertelnych, wciąż było ich aż 180. Natomiast w wypadkach ciężkich liczba poszkodowanych wynosiła 365 osób. Wypadki przy pracy – dlaczego do nich dochodzi?

Rok temu do poprawy bezpieczeństwa w pracy najpewniej przyczyniła się pandemia oraz możliwość, przynajmniej w niektórych przypadkach, wykonywania pracy w domu. Co ważne, w 2022 roku, mimo pełnego powrotu do pracy w placówkach, liczba wypadków nie uległa zwiększeniu. W porównaniu z poprzednimi latami jest nawet niższa niż dotychczas

Niezależnie od widocznego spadku liczby wypadków, musimy nadal intensyfikować działania na rzecz ich zapobieganiamówi Marta Wojewnik, dyrektor zarządzająca CWS Workwear, przewodnicząca Koalicji Bezpieczni w Pracy.

W porównaniu z 2021 rokiem, zaobserwowany spadek liczby wypadków zmniejszył się zaledwie o kilka procent. Mimo zwiększonego zakresu działań w minionych latach, dużo większego nacisku na bezpieczeństwo, czy konsekwencji w przestrzeganiu zasad, potrzebna jest dalsza i szersza edukacja. Bardzo ważna jest tym samym rola pracodawców w budowaniu kultury i świadomości bezpieczeństwa wśród pracowników i managerów. W efekcie pomoże nam to zmniejszyć nie tylko liczbę wypadków, ale i liczbę zdarzeń potencjalnie wypadkowychdodaje Marta Wojewnik.

Czynnik ludzki najczęstszą przyczyną wypadków

Wypadki przy pracy mają wpływ nie tylko na pracowników, ale i ich rodziny, społeczność a nawet gospodarkę. Zgodnie z danymi Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w 2022 r. jednorazowe odszkodowania wypadkowe z tytułu wypadku przy pracy wypłacono 42,6 tys. osób na łączną kwotę 293 813,6 tys. zł.

Czołówka najbardziej niebezpiecznych branż od lat jest taka sama, związana przede wszystkich z pracą fizyczną. Najtrudniej pracuje się m.in. w górnictwie i wydobywaniu, przetwórstwie przemysłowym, gospodarowaniu ściekami i odpadami, czy transporcie. Co więcej, jeśli dochodzi tam do wypadków, bywają one najtragiczniejsze w skutkach.

Przyczyny wypadków przy pracy dzielimy na trzy kategorie: związane z organizacyjną pracy, jej wyposażeniem oraz z zachowaniem człowieka. Pozostałe przyczyny wypadków przy pracy stanowią między innymi zła organizacja pracy lub stanowiska pracy, niewłaściwy stan czynnika materialnego, nieużywanie sprzętu ochronnego lub niewłaściwy stan psychofizyczny pracownika.

Dane GUS wskazują, że w 61 proc. wypadków spowodowane było niewłaściwym zachowaniem się pracownika. Co jednak kryje się za tym stwierdzeniem? W gestii pracodawcy leży takie przygotowanie miejsca pracy, żeby minimalizować niebezpieczeństwo wypadku. Patrząc na organizację pracy oraz środki ochrony indywidualnej dostarczane pracownikom w wielu polskich zakładach, sytuacja pozostawia wiele do życzeniawskazuje Elżbieta Rogowska, Wiceprezes Zarządu PW Krystian.

Pracodawca odpowiedzialny jest również za odpowiednie przeszkolenie pracowników i ciągłą kontrolę przestrzegania zasad i regulacji BHP. Prawo polskie zobowiązuje pracodawcę do przeprowadzania szkoleń BHP, w zależności od stanowiska: raz na rok, trzy lata lub pięć lat. Dodatkowo, dla pracowników rozpoczynających pracę, obowiązkowy jest jednorazowy instruktarz wstępny i stanowiskowy. Są to wymagania minimalne. Pracodawcy powinni obserwować częstotliwość wypadków we własnej firmie i dostosować program szkoleń do potrzeb i charakterystyki swojego biznesudodaje Elżbieta Rogowska.

Ocena ryzyka – kluczowa dla unikania wypadków

W celu zapobiegania wypadkom bardzo ważna jest ocena ryzyka zawodowego. To obowiązek pracodawcy określony w Kodeksie pracy.

Ocena ryzyka zawodowego jest formą sprawdzenia, co zostało już zrobione w zakresie bezpieczeństwa w pracy, a co powinno być jeszcze zrealizowane. W efekcie pracodawca może zminimalizować ryzyko wypadków, czy innych zagrożeń dla pracowników. Zarządzanie ryzykiem jest przede wszystkim długofalowym działaniem, a pracodawca powinien wykazywać się w tej kwestii stałą czujnością i uwagą. Tylko wtedy będzie potrafił wdrożyć odpowiednie działania zapobiegawcze – podkreśla Ewa Gawrysiak, Regional Manager CEE TenCate Protective Fabrics.

Kluczowe jest, aby wszyscy pracownicy i pracodawcy byli odpowiedzialni za bezpieczeństwo w miejscu pracy. Niestety wypadki są nieuniknionym elementem ryzyka pracy. Mogą być jednak minimalizowane, zarówno w ilości, jak i skutkach – przez odpowiednie szkolenia, środki bezpieczeństwa oraz właściwe postępowanie w przypadku zdarzenia.

Źródło: Koalicja Bezpieczni w Pracy

Przeczytaj również: Śmiertelny wypadek w żwirowni

Reklama
Targi BHP 2025
Reklama

Sklep

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

149,00 zł

Kup teraz
Ergonomia w zakładzie pracy <br> (e-book)

Ergonomia w zakładzie pracy
(e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Bezpieczna produkcja (e-book)

Bezpieczna produkcja (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

99,00 zł

Kup teraz
Promotor BHP (prenumerata)

Promotor BHP (prenumerata)

264,00 zł

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.