Śmiertelny wypadek w żwirowni

Dlaczego doszło do śmiertelnego wypadku w kopalni kruszyw? Inspektor Państwowej Inspekcji Pracy ustalił, że w dużej mierze do wypadku przyczynił się sam poszkodowany.

Na terenie kopalni kruszywa zlokalizowanej w woj. warmińsko-mazurskim doszło do śmiertelnego wypadku kierowcy ciągnika siodłowego (wiek: 35 lat). Został on przygnieciony – dociśnięty przez własny pojazd do ładowarki podczepionej do ciągnika w celu wyciągnięcia go z grząskiego gruntu. Wypadek badał inspektor Państwowej Inspekcji Pracy, który ustalił, że poszkodowany kierowca, wysiadając z kabiny, najprawdopodobniej zapomniał zaciągnąć hamulec postojowy. Pozostawił ciągnik z uruchomionym silnikiem i z dźwignią automatycznej skrzyni biegów w pozycji D – drive.

Okoliczności zdarzenia

Do wypadku doszło na terenie kopalni kruszyw. Jak ustalono, poszkodowany prowadził jednoosobową działalność gospodarczą i od dwóch lat świadczył usługi jako kierowca na rzecz firmy transportowej. Posiadał prawo jazdy kat. C+E.

W dniu wypadku dwaj kierowcy pojazdów ciężarowych, w tym poszkodowany, który jechał ciągnikiem siodłowym marki Mercedes-Benz (model Actros, typ 963-4-A, rok produkcji: 2016) z naczepą, przywieźli do kopalni koło Olsztyna materiał poprodukcyjny, tzw. stabilizację. Tam mieli wysypać ładunek do nieczynnego wyrobiska, a następnie załadować żwir dla firmy betoniarskiej.

Jako pierwszy rozładował naczepę we wskazanym miejscu kolega poszkodowanego. Następnie odjechał zestawem pod myjkę w celu umycia powierzchni skrzyni ładunkowej. Po odjeździe kolegi poszkodowany zaczął ustawiać swój zestaw do rozładunku. W trakcie tych manewrów oś napędowa ciągnika zakopała się w miękkim podłożu. Poszkodowany przez radio CB...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
  • Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
  • Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
  • Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
  • Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych
zarejestruj się

Logowanie

Produkty

Loading...

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.