Wypadek przy pracy. Zmiany w protokole powypadkowym
Świadczenia powypadkowe
Z tytułu wypadku przy pracy (także choroby zawodowej) mogą przysługiwać świadczenia, które wymienione są w art. 6.1 ustawy „wypadkowej”. Należy dodać, że zasiłek chorobowy i świadczenia chorobowe z ubezpieczenia wypadkowego przysługują w wysokości 100% podstawy wymiaru. Ubezpieczonemu, który wskutek wypadku przy pracy (lub choroby zawodowej) doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, przysługuje również jednorazowe odszkodowanie. Za stały uszczerbek na zdrowiu uważa się takie naruszenie sprawności organizmu, które powoduje nierokujące poprawy upośledzenie jego czynności.
Za długotrwały uszczerbek na zdrowiu uważa się natomiast takie naruszenie sprawności organizmu, które powoduje upośledzenie jego czynności na okres przekraczający 6 miesięcy, mogące ulec poprawie. Oceny stopnia uszczerbku na zdrowiu oraz jego związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową dokonuje się po zakończeniu leczenia i rehabilitacji.
Kiedy świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego nie przysługują ubezpieczonemu?
Świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego nie przysługują ubezpieczonemu, gdy wyłączną przyczyną wypadku było udowodnione naruszenie przez niego przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane przez niego umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa. Świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego nie przysługują również ubezpieczonemu, który będąc w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających albo substancji psychotropowych, przyczynił się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku. ZUS odmawia przyznania świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego w razie:
- nieprzedstawienia protokołu powypadkowego lub karty wypadku;
- nieuznania w protokole powypadkowym lub karcie wypadku zdarzenia za [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!