Wózki jezdniowe z napędem silnikowym. Zmiany w przepisach

Od 1 stycznia 2028 r. wszyscy operatorzy wózków powinni mieć ujednolicone kwalifikacje. Kto w związku z tym może obsługiwać wózek jezdniowy?

Wózki jezdniowe z napędem silnikowym należą do grupy urządzeń technicznych, które są poddawane znacznym obciążeniom, często w skrajnych warunkach środowiskowych. Intensywne warunki pracy wózków mogą być przyczyną wielu sytuacji potencjalnie niebezpiecznych. W takich przypadkach bardzo istotnym czynnikiem, który bezpośrednio decyduje o bezpiecznym użytkowaniu wózków, jest ich eksploatacja zgodnie z przeznaczeniem, jakie przewidział producent w instrukcji obsługi, przez osoby posiadające potwierdzone kwalifikacje, jak również przestrzeganie i dostosowanie się do uwarunkowań lokalnych związanych z wykonaniem konkretnego zadania w danym zakładzie pracy.

Popularność zawodu operatora wózków jezdniowych nie maleje. Co więcej, firmy wciąż borykają się ze znacznymi brakami kadrowymi. Brak wykwalifikowanych operatorów, a także zmieniające się w ostatnich latach regulacje prawne w zakresie wydawania uprawnień do obsługi wózków jezdniowych z napędem silnikowym powodują nieustanne zaangażowanie oraz wzrost podejmowanych działań przez Urząd Dozoru Technicznego w obszarze poprawy bezpieczeństwa podczas eksploatacji wózków. Wciąż dostrzegamy, że wprowadzone zmiany w przepisach, nowelizacje, okresy przejściowe mogą być niezrozumiałe, zarówno dla wielu przedsiębiorców, jak i samych operatorów. Zacznijmy zatem od tematu uzyskiwania uprawnień w zakresie obsługi wózków jezdniowych z napędem silnikowym.

Podział wózków jezdniowych z napędem silnikowym

  1. Wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia
    Wózek podnośnikowy – wózek z przymocowaną platformą, widł...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
  • Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
  • Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
  • Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
  • Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych
zarejestruj się

Logowanie

Produkty

Loading...

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.