Odzież robocza na zimę. Jaką włókninę ocieplającą wybrać?
Użycie dobrej włókniny ocieplającej daje gwarancję komfortu i poczucia ciepła pracownikom w okresie jesienno-zimowym. Znanym na rynku rozwiązaniem jest włóknina Thinsulate, która zapewnia użytkownikowi suchość i ciepłotę niezależnie od aktywności ruchowej i wykonywanej pracy.
Każdy, kto wykonuje pracę na otwartej przestrzeni w okresie jesienno-zimowym w naszym klimacie narażony jest na działanie niesprzyjających warunków pogodowych. Poczucie ciepła i komfortu osób narażonych na ich działanie jest różne i zależy od wielu czynników. Nie tylko od temperatury powietrza, wilgotności, prędkości wiatru czy opadów, ale również od kondycji organizmu – to wszystko wpływa na nasze subiektywne odczucie ciepła i można przedstawić to jako temperaturę odczuwalną, która z kolei ma wpływ na nasze samopoczucie i komfort pracy.
Opór cieplny
Podstawowym parametrem ochronnym odzieży ciepłochronnej jest opór cieplny. Odzież ciepłochronna chroniąca przed zimnem przeznaczona jest do pracy na zewnątrz, gdzie temperatura waha się od kilkunastu do -30°C.
Do pracy w temperaturze poniżej -5°C należy stosować odzież ciepłochronna spełniająca wymagania normy PN-EN 342 (Odzież ochronna – Zestawy odzieży i wyroby odzieżowe chroniące przed zimnem). Dla tej odzieży wymaga się przeprowadzenia badań izolacyjności cieplnej. Odzież przeznaczoną do ochrony człowieka w środowisku o temperaturze poniżej -5°C zalicza się do II kategorii środków ochrony indywidualnej, podlega więc ocenie typu WE przez jednostkę notyfikowaną. Podstawowym kryterium pozwalającym na odpowiedni wybór odzieży ciepłochronnej do warunków klimatycznych na stanowisku pracy są przede wszystkim temperatura otoczenia, siła wiatru, wilgotność powietrza. Nie mniej ważne jest uwzględnienie...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych