Ergonomia w pracy zdalnej
Wyjątkiem są funkcjonariusze Służby Więziennej – w ich przypadku w trakcie służby pełnionej w formie zdalnej są oni rzecz jasna obowiązani do przestrzegania przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny służby, złożyć oświadczenie stwierdzające, że na stanowisku służby pełnionej w formie zdalnej są zapewnione bezpieczne i higieniczne warunki tej służby, a przełożony lub osoba przez niego upoważniona mają prawo przeprowadzać kontrolę warunków bezpieczeństwa i higieny służby pełnionej w formie zdalnej w miejscu i w godzinach pełnienia tej służby. Nie ma natomiast ani słowa na temat konieczności odbycia odpowiedniego przeszkolenia zorganizowanego przez pracodawcę, za to czytamy, że za właściwą organizację stanowiska służby pełnionej w formie zdalnej, z uwzględnieniem wymagań ergonomii, odpowiada funkcjonariusz.
Podsumowanie
Podsumowując, można powiedzieć, że po przynajmniej dwóch latach funkcjonowania w praktyce pracy zdalnej, choć bez pełnych chyba umocować prawnych, należało oczekiwać czegoś więcej niż tylko ogólników. Praca zdalna jest przecież bardzo specyficznym rodzajem wykonywania czynności zawodowych, głównie ze względu na miejsce ich wykonywania. Jak przekształcić mieszkanie w biuro, bo najczęściej o to chodzi w przypadku pracy zdalnej, aby z jednej strony uzyskać odpowiednią efektywność, a z drugiej – nie naruszyć ciepła ogniska domowego?
Zapewnienie właściwych warunków BHP i ergonomii może być dosyć niełatwym zadaniem ze względu na brak jakichkolwiek wskazówek i wytycznych – jak choćby załącznika określającego minimalne wymagania BHP i ergonomii, jak to zastosowano w przypadku Rozporządzenia o bhp przy monitorach. W zasadzie można skorzystać z [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!