Urządzenia awaryjne – natryski bezpieczeństwa i oczomyjki
Jednak jak wybrać sprzęt, który będzie spełniał nasze oczekiwania pod względem skuteczności i jednocześnie zapewni komfort osobom z niego korzystającym? Gdzie go zamontować, aby było to zgodnie z przepisami i jednocześnie nie dezorganizowało miejsca pracy?
Przede wszystkim należy zdecydować, jakie cechy i funkcje powinny posiadać wymagane urządzenia. Uwzględnić ich specyfikę pracy na danym stanowisku, konkretne zagrożenia i prawdopodobieństwo ich zaistnienia. Następnie należy dokonać porównania ofert poszczególnych producentów, pamiętając przy tym, aby porównywać urządzenia podobnej klasy. Sprawdźmy, czy dostawca posiada deklarację zgodności z EN 15154. Ewentualnie dodatkowo aktualne certyfikaty PZH (Państwowy Zakład Higieny) oraz pozytywną opinię CIOP (Centralny Instytut Ochrony Pracy). Dokumenty te są potwierdzeniem spełnienia odpowiednich wymagań technicznych i gwarancją jakości urządzeń. To przekłada się na bezpieczeństwo osób je użytkujących – nawet, jeśli cena urządzenia miałaby być wyższa.
Wybór myjek do oczu
Rynek oferuje szeroki wybór różnego rodzaju myjek do oczu różnych producentów. Urządzenia te reprezentują bardzo różne poziomy pod względem efektywności działania od fluktuacji ciśnienia oraz zmiany kierunku strumienia wody. To oczywiście ma ogromny wpływ na skuteczność i komfort użytkowania.
Weźmy na przykład ciśnienie wody w myjce. Zbyt wysokie ciśnienie może stanowić problem dla użytkownika. Woda uderzająca w oczy z dużą prędkością i siłą może spowodować ich zranienie.
Nie mniej istotna jest kwestia kierunku strumienia wodnego. Ze względów medycznych zalecane jest płukanie oczu w kierunku ich zewnętrznych kącików. Ułatwia to niedopuszczenie do przedostania się zanieczyszczeń do wnętrza jamy nosowej. Stąd mogłyby spłynąć do gardła i zostać połknięte, co stanowiłoby dodatkową komplikację o trudnych do przewidzeniach konsekwencjach.
Te i wiele innych kwestii technicznych jest szczegółowo wyjaśnionych w normie EN 15154. Warto do niej sięgnąć przed zakupem wybranego natrysku awaryjnego, choćby po to, aby nie kupić zamiast niego prysznica łazienkowego.
Sposób montażu urządzeń awaryjnych
Urządzenia awaryjne należy montować w sposób zapewniający wolną od przeszkód drogę dojścia do urządzenia i pozwalający na bezzwłoczne jego użycie. Należy je także wyraźnie oznakować jako stanowiska zawierające myjkę do oczu lub natrysk albo obydwa te urządzenia razem. Znakowanie powinno być wykonane przez producenta i powinno zawierać nazwę producenta oraz numer modelu/artykułu.
W miejscach odosobnionych lub takich, gdzie przebywa niewiele osób, należy zainstalować system sygnalizacji alarmowej. W przypadku użycia urządzenia awaryjnego włączany jest alarm, który powiadamia inne osoby o pracowniku potrzebującym pomocy.
Jednak najgorszym z możliwych scenariuszy jest korzystanie podczas wypadku z urządzeń, które nie zadziałają lub działają niepoprawnie, żeby nie powiedzieć wprost – źle.