Firmy coraz częściej ubezpieczają pracowników
Rola firm w dbaniu o zdrowie pracowników
Z badania Global 2022 Gen Z and Millennial Survey przeprowadzonego przez firmę doradczą Deloitte w 46 krajach, Co piąty przedstawiciel pokolenia Z i co czwarty milenials twierdzi, że ich pracodawca nie robi nic, żeby przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu czy choćby dostrzec problem przemęczenia i niechęci. Aż 46 proc. badanych z pokolenia Z i 45 proc. milenialsów odczuwa syndrom wypalenia zawodowego. Jak pracodawcy mogą zadbać – praktycznie – o psychiczny komfort i zdrowie pracowników?
– Pracodawcy mają szansę realnie zadbać o dobrostan pracowników. Jeśli wszystkie badania i ankiety robione w firmach w czasie i po pandemii wskazują, że dla pracowników kluczowe stało się zdrowie, to właśnie na tym tle firmy mają szasnę się wyróżnić. Wystarczy choćby przywołać ogólnoświatowe badanie Gallupa przeprowadzone w 2020 r. Wynika z niego, że około 7 na 10 osób zmaga się lub cierpi w swoim życiu z powodu złego samopoczucia. Jeśli zatem w ramach zrównoważonego rozwoju podkreśla się troskę o wellbeing, to właśnie w ramach tak rozumianego dobrostanu pracodawca powinien zadbać nie tylko o pakiety medyczne, które stały się normą w wielu korporacjach, ale i o dobrze sprofilowane ubezpieczenia pracowników na wypadek choroby czy długotrwałej nieobecności w pracy – podkreśla Madaliński. I wskazuje, że na świecie rośnie taki właśnie segment usług.
Taki stan świadomości potwierdza także Raport Mapa Ryzyka opracowany przez Polską Izbę Ubezpieczeń, z której wynika, że ciężkiej choroby obawia się 87 proc. respondentów, nowotworu 81 proc., a utraty sprawności i braku pieniędzy na leczenie po 80 proc. To cztery z pięciu największych obaw.
Źródło: RRJ Group
Przeczytaj również: Koszty zwolnień lekarskich – ile firmy płacą za nieodpowiednie warunki pracy?