Reklama
Subskrypcja behapowcy.com

Firmy coraz częściej ubezpieczają pracowników

Ubezpieczenie na wypadek zachorowania lub utraty zdolności do pracy, staje się najważniejszym komponentem polis na życie – wynika z danych KNF. Podczas pandemii Covid-19 zmieniła się także struktura ubezpieczających – kiedyś polisy na życie kupowali zamożniejsi, dziś jest to coraz bardziej powszechne dzięki firmom, które chcą zadbać o dobrostan ich pracowników i szukają dla nich spersonalizowanych ubezpieczeń. – Zadbanie o zdrowie i zabezpieczenie psychiczne pracowników to kluczowy element zrównoważonego rozwoju – podkreśla Maciej Madaliński, ekspert ds. programów ubezpieczeniowych RRJ Group.

Z danych Komisji Nadzoru Finansowego w pierwszych kwartałach poszczególnych lat wynika, że suma składek płaconych za ubezpieczenia na wypadek choroby, które są opcjami dodatkowymi do polis na życie, jest obecnie około 35 proc. wyższa niż cztery lata temu. I tak w I kwartale 2019 r. ubezpieczyciele zebrali z ww. umów prawie 385 mln zł, a po I kwartale 2022 r. było to już niemal 519 mln zł. Ubezpieczenie zdrowotne staje się coraz bardziej popularne.

Jak zabezpieczyć się na wypadek poważnej choroby?

– Rośnie świadomość, ale wciąż jeszcze za mało mówimy o tym, że nie prywatne pakiety medyczne czy modne ostatnio prywatne ubezpieczenia szpitalne, ale właśnie polisa może zapewnić realne finansowanie na wypadek zachorowania np. na nowotwór – wskazuje Maciej Madaliński, ekspert ds. programów ubezpieczeniowych RRJ Group.

Przypomina, że nowotwory są drugą najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce, a blisko połowa rekomendowanych terapii lekowych w chorobach onkologicznych jest niedostępna w ramach NFZ dla polskich pacjentów.Z Raportu Mapa Ryzyka przygotowanego przez Polską Izbę Ubezpieczeń wynika także, że badani boją się wydatków na poważne choroby. Niewiele wiedzą o tym, że ryzyko zachorowania na poważne choroby można ubezpieczyć.

Zresztą nie tylko polskie statystyki potwierdzają rosnącą skalę zachorowań na raka, lecz także badania Globacon mówią, że ich skala w 2025 roku wzrośnie z 14 mln do 19 mln rocznie, a w 2035 roku liczba zachorowań na raka wyniesie już 25 mln rocznie.

Co może pokryć polisa na życie?

Madaliński podkreśla, że dobrze spersonalizowana polisa na życie w przypadku zachorowania na nowotwór finansuje nie tylko drogie i nierefundowane terapie lekowe, ale także cały proces leczenia za granicą, łącznie z pokryciem kosztów także dla członka rodziny czy drugą opinią medyczną zagraniczną. – Leczenie onkologiczne jest tu przykładem ekstremalnym, ale i w przypadku wielu innych popularnych chorób czy choćby długotrwałej rehabilitacji sprawdza się taki instrument, jakim jest polisa z odpowiednio sprofilowaną składką na wypadek zachorowania. Na rynku są takie rozwiązania, które w przypadku leczenia onkologicznego pozwalają nawet przez dwa lata zająć się wyłącznie walką z chorobą – wyjaśnia Madaliński.

Zwraca uwagę także na dane Polskiej Izby Ubezpieczeń, z których wynika, że na koniec 2021 roku ponad 3,8 mln Polaków miało wykupione ubezpieczenie zdrowotne.

– Towarzystwa ubezpieczeniowe z pewnością – podobnie jak inne sektory gospodarki – będą musiały zmierzyć się z tym, że wskutek kryzysu i rosnącej inflacji rośnie presja klientów na szukanie oszczędności. I z pewnością profilaktyka w postaci pakietów medycznych jest dla wielu ważniejsza, bo spełnia rutynowe i codzienne oczekiwania. Dziś uważam, że edukacja i popularyzacja powinna być nakierowana nie na pojedynczych ubezpieczających się, ale przede wszystkim na firmy – zauważa Maciej Madaliński, ekspert ds. programów ubezpieczeniowych RRJ Group.

Reklama

Sklep

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

149,00 zł

Kup teraz
Ergonomia w zakładzie pracy <br> (e-book)

Ergonomia w zakładzie pracy
(e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Bezpieczna produkcja (e-book)

Bezpieczna produkcja (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

99,00 zł

Kup teraz
Promotor BHP (prenumerata)

Promotor BHP (prenumerata)

264,00 zł

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.