Typy osobowości a funkcjonowanie w pracy
Posługując się w opisie osób takimi pojęciami, jak łagodność, bierność, hałaśliwość, agresywność, ambicja, lojalność lub towarzyskość, dokonujemy kategoryzacji według cech psychicznych. Osobowość jest więc kombinacją cech psychicznych, jakimi posługujemy się w klasyfikacji jednostki.
Psychologiczne testy osobowości opierają się przeważnie na teorii cech, czyli na założeniu, że ludzką osobowość można opisać za pomocą pewnych wymiarów, które posiadają dwa bieguny, np. ekstrawersja – introwersja, lękliwość – odwaga, pomiędzy którymi dana cecha może przybierać różne nasilenie. Istnieje oczywiście bardzo wiele cech osobowości, które można w ten sposób opisać. Typologie osobowości próbują w różny sposób uporządkować te cechy, zebrać je w jakieś zbiory, odkryć reguły wiążące poszczególne cechy ze sobą. Każda z typologii stara się znaleźć kilka podstawowych wymiarów, które zorganizowałyby i opisały wszystkie ludzkie cechy, a dzięki temu każdą osobowość. Teoria cech jest często krytykowana przez teoretyków jako jedynie opisowa, niepozwalająca przewidzieć zachowania człowieka.
Pięcioczynnikowy model osobowości
Jedną z najbardziej popularnych teorii jest pięcioczynnikowy model osobowości, zwany także teorią „Wielkiej Piątki”, która – jak sama nazwa wskazuje – mówi o pięciu podstawowych wymiarach osobowości człowieka. Są to:
- Introwersja (unikanie ludzi)
– ekstrawersja (poszukiwanie stymulacji, towarzyskość). - Neurotyczność (lękliwość, nadwrażliwość)
– stabilność emocjonalna (zrównoważenie). - Zamkniętość (dogmatyzm, konserwatyzm)
– otwartość na doświadczenie (wyobraźnia). - Nieustępliwość (podejrzliwość, egocentryzm, wrogość)
– ugodowość (życzliwość, ufność). - Chaotyczność (niesolidność, hedonizm)
– sumienność (obowiązkowość, samodyscyplina).
W [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!