Transport towarów niebezpiecznych w czasie pandemii

W obliczu zagrożenia koronawirusem niezwykle istotną rzeczą jest bezpieczny transport towarów niebezpiecznych, w tym próbek pobranych od ludzi zakażonych. Jak wygląda postępowanie przy przewozie tego typu materiałów oraz środków ograniczających pandemię?

Najnowszy koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę objawiającą się najczęściej: gorączką, kaszlem, bólami mięśni, zmęczeniem, rozbiciem oraz ewentualnymi problemami z oddychaniem. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 20% pacjentów, a do zgonów dochodzi u ok. 3% do 8,5% chorych, biorąc pod uwagę sytuację we Włoszech.

Na początku marca odbyło się specjalne posiedzenie sejmu w sprawie koronawirusa. Podczas spotkania przedstawiono informacje na temat podjętych działań i stanu przygotowań kraju związanych z zagrożeniami epidemicznymi w Polsce. Co najważniejsze, zadeklarowano większą liczbę laboratoriów, które mają być w gotowości na wypadek konieczności wykonania testów. Niemniej poważny problem stanowi fakt, że pomimo pojawiających się pytań dotyczących kwestii transportu próbek, konkretnej odpowiedzi nie udzielono. A właściwiej podniesiono kwestie dotyczące transportu zupełnie niezwiązane z tematyką pytania. Dopiero w późniejszym czasie Ministerstwo Zdrowia przekazało dokument, w którym ustosunkowało się w sposób ogólny do kwestii klasyfikacyjnych w zakresie nowego czynnika zakaźnego. Statystyki pną się do góry w zastraszającym tempie. Coraz więcej szpitali alarmuje o krytycznym braku środków ochrony osobistej dla personelu będącego w bezpośrednim kontakcie z osobami potencjalnie chorymi.

Wyobraźmy sobie, że mamy objawy koronawirusa SARS-CoV-2. Zgłaszamy się do oddziału zakaźnego. Pobrano od nas próbkę do badań. I co dalej? Odpowiedź brzmi: to zależy. Najprostszy scenariusz wystąpi wtedy, gdy próbka zbada się w tej samej lokalizacj...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
  • Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
  • Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
  • Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
  • Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych
zarejestruj się

Logowanie

Produkty

Loading...

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.