Toksyczne środowisko pracy. Jak sobie z nim radzić? – cz. I
Jak rozpoznać toksyczne środowisko pracy? Prezentujemy sytuacje, które mają miejsce w nieprzyjaznym otoczeniu.
Przeczytaj drugą część artykułu >>
Jak pokazują rozliczne badania i obserwacje dotyczące środowiska pracy, zadowoleni pracownicy znacznie lepiej wykonują swoje obowiązki, rzadziej chorują, lepiej identyfikują się z pracodawcą, a wykonywana przez nich praca jest wartością samą w sobie. Natomiast w przypadku szykanowanych pracowników spada jakość ich pracy, a także produktywność, a osiągane wyniki są znacznie gorsze. Toksyczne środowisko pracy praktycznie zawsze stanowi przyczynę złego samopoczucia. Powoduje frustrację, zmęczenie i niezwykle silnie odbiera motywację do działania.
Jednym z bardzo istotnych powodów dyskomfortu odczuwanego przez pracowników w miejscu pracy jest właśnie toksyczne środowisko, w którym pracują, w tym bardzo często toksyczny szef. Jest to także jedna z częstszych przyczyn, dla których pracownicy rezygnują z pracy.
Znaczenie atmosfery w miejscu pracy
Nie jest tajemnicą, jak ogromną wagę pracownicy przywiązują do atmosfery w miejscu pracy. Często pracownik spędza w niej większość dnia, nic więc dziwnego, że chce i powinien pracować w spokoju, z ludźmi, których lubi i szanuje z wzajemnością. W innym wypadku praca staje się przykrą koniecznością. Przyczyn tego stanu rzeczy może być bardzo wiele i zostaną one przedstawione w dalszej części artykułu.
Toksyczne środowisko pracy często sprawia, że nie mamy ochoty nawet iść [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!