Dlaczego tkaniny ochronne stają się coraz lżejsze?
Podczas wykonywania pracy fizycznej, szczególnie w trudnych warunkach, bezpieczeństwo jest kluczowe, ale komfort pracownika jest również niezwykle ważny, także dla bezpieczeństwa. Kluczową rolę w jego zapewnieniu stanowi odzież ochronna stworzona z odpowiednich tkanin. Obecnie można zauważyć rosnący trend stosowania materiałów z lekkich włókien, które mają być rozwiązaniem dającym zarówno swobodę ruchów jak i ochronę przed zagrożeniami.
Jak wynika z badań TenCate Protective Fabrics, wielu z pracowników chciałoby nosić lżejszą odzież, która nie powoduje uczucia przegrzania po wielu godzinach pracy – dotyczy to zarówno odzieży letniej, jak i zimowej. Jak na uczucie komfortu mogą wpływać tkaniny ochronne, z których wykonywana jest odzież?
– Wprowadzenie lżejszej odzieży ochronnej to nie tylko kwestia komfortu pracowników, ale także ich efektywności w pracy i bezpieczeństwa. Zmniejszenie wagi ubrań i poprawa oddychalności może wpłynąć na ich koncentrację, wydajność i redukcję zmęczenia, szczególnie w trudnych warunkach pogodowych. A są to czynniki, które znacząco wpływają na bezpieczeństwo pracowników i pracodawców – tłumaczy Ewa Gawrysiak, ekspertka Koalicji Bezpieczni w Pracy, Regional Manager CEE w TenCate Protective Fabrics.
Wysłuchanie potrzeb pracowników i stworzenie lekkiej odzieży, która zachowuje wysokie standardy ochrony i trwałości to nie lada wyzwanie. Mniejsza masa i grubość nieuchronnie oznaczają mniejszą ochronę i wytrzymałość. Jednak dzięki optymalizacji konstrukcji oraz mieszanki włókien, możliwe jest tworzenie tkanin, które w równym stopniu nadają priorytet lekkości, ochronie i trwałości.
Główną obawą związaną z używaniem lżejszych tkanin jest przekonanie, że będą one gorzej chronić pracownika. Może się to okazać prawdą, jeśli użycie mniejszej ilości materiału nie zostanie w odpowiedni sposób zrekompensowane. Dlatego jako przeciwwagę można dodać zaawansowane włókna o ochronnych właściwościach, które wzmocnią wytrzymałość tkaniny i pozwolą pracownikom na większą swobodę ruchu przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa.
Przeczytaj również: Wymagania oraz znakowanie środków ochrony oczu i twarzy według serii norm ISO 16321
Trend w wielu branżach
W niektórych częściach świata, takich jak cieplejsze obszary Azji, lekkie tkaniny wykorzystywane do produkcji odzieży ochronnej są już powszechne.
Zmiana w kierunku stosowania lżejszych tkanin w Europie to trend, który ma miejsce w wielu branżach. Jest to szczególnie zauważalne w firmach, które zatrudniają pracowników pracujących na zewnątrz: na przykład elektryków, pracowników drogowych i kolejowych. Lżejsze rozwiązania tkanin można spotkać również w odzieży dedykowanej osobom pracującym wewnątrz budynków – na przykład w przemyśle chemicznym, gdzie pracownicy są narażeni na działanie maszyn i urządzeń wydzielających dużo ciepła, którzy wymagają odzieży o wysokim stopniu ochrony przed chemikaliami. Ten przykład pokazuje, że innowacyjne rozwiązania w projektowaniu tkanin pozwalają na pogodzenie komfortu z wytrzymałością i ochroną. TenCate Protective Fabrics wprowadziła ten rodzaj tkaniny w Europie Wschodniej i jako globalny dostawca tkanin planuje wprowadzać takie trendy również w innych częściach świata.
Źródło: Koalicja Bezpieczni w Pracy