Testy w nauczaniu zagadnień BHP
W nauczaniu zagadnień związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy ważną rolę odgrywają testy. Słowo „test” pochodzi od łacińskiego czasownika „testari” (świadczyć, oświadczać). Z tego samego rdzenia słowotwórczego pochodzą wyrazy: testament (oświadczenie woli) i atest (oświadczenie zgodności).
Testy stanowią zadania, których celem jest określenie natężenia pewnych cech u osoby badanej. Od prawidłowo przygotowanego testu wymaga się, by był obiektywny, wystandaryzowany, znormalizowany, trafny, rzetelny.
O obiektywizmie testu możemy mówić wtedy, gdy osoba testująca nie wpływa na jego wynik w trakcie badania. Wystandaryzowanie testu polega na ujednoliceniu warunków mogących mieć wpływ na jego wynik. Test taki posiada instrukcję i klucz. Instrukcja dla osób badanych zawiera informację o zasadach rozwiązywania zadań testowych i sposobie udzielania odpowiedzi oraz określa czas przeznaczony na rozwiązywanie tych zadań. Klucz określa z kolei sposób oceniania rezultatów badań testowych, czyli zawiera ich charakterystyki liczbowe oraz przypisane im oceny. Test uważamy za znormalizowany wtedy, gdy istnieje jego odniesienie do określonych norm.
Dla testów dydaktycznych, związanych ze szkoleniem w dziedzinie BHP, normą jest ramowy program nauczania. Trafność testu to cecha, która świadczy o tym, czy badanie prowadzone przy jego pomocy mierzy dokładnie tę właściwość, do której pomiaru test został przygotowany. Test jest rzetelny wtedy, gdy dokonywany przez niego pomiar jest dokładny i zapewnia stabilność wyników. Rzetelność testów dydaktycznych osiąga się przede wszystkim przez takie ich ułożenie, by zadawane pytania były dobrze zrozumiane przez całą badaną grupę (kurs, semestr, klasa). Należy [...]