Telepraca w obliczu epidemii SARS-CoV-2 a obowiązki BHP
W obliczu nowych warunków panujących w naszym kraju pracodawcy oraz pracownicy muszą zmierzyć się z wprowadzanymi zmianami. Jedną z nich jest telepraca, zwana również pracą zdalną. Jak wygląda zatem organizacja takiego stanowiska pracy i jakie są obowiązki pracodawcy?
Zasady świadczenia pracy zdalnej (inaczej telepraca) reguluje rozdział II b Kodeksu pracy. Stanowi on, że pracę można wykonywać regularnie poza zakładem pracy. Z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Za środki te, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. z 2020 r., poz. 344), uważa się rozwiązania techniczne. W tym urządzenia teleinformatyczne i współpracujące z nimi narzędzia programowe, umożliwiające indywidualne porozumiewanie się na odległość przy wykorzystaniu transmisji danych między systemami teleinformatycznymi, a w szczególności pocztę elektroniczną. Telepracownikiem jest zatem pracownik, który wykonuje pracę w opisanych warunkach i przekazuje pracodawcy wyniki pracy. W szczególności za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.
Warunki stosowania takiego rozwiązania przez pracodawcę należy jednak określić w porozumieniu. Jest ono zawierane między pracodawcą i zakładowymi organizacjami związkowymi, działającymi u tego pracodawcy. Jeżeli zaś u danego pracodawcy nie działają zakładowe organizacje związkowe, warunki stosowania telepracy określa pracodawca w regulaminie. Oczywiście po konsultacji z przedstawicielami pracowników wyłonionymi w trybie przyjętym u danego pracodawcy.
Telepraca na wniosek pracownika
Wykonywanie pracy w formie telepracy jest także dopuszczalne na wniosek pracownika, złożony [...]