Wpływ tańca na osoby w wieku produkcyjnym w aspekcie przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu oraz absencji zawodowej
Dbanie o zdrowie
W świadomości społecznej zdrowie jest pojęciem, na które składa się jednocześnie wiele różnych elementów. Dla większości zdrowie oznacza przede wszystkim ogólnie pojęte zasoby energii, witalność, sprawność, możliwość realizacji swoich celów i zadań, robienia wszystkiego, co się chce. Ważne są także: chęć do życia, ogólnie dobry nastrój i samopoczucie, harmonia psychiczna. Duże znaczenie ma również brak dolegliwości (subiektywnie odczuwanego dyskomfortu) oraz tych chorób, które powodują cierpienie, wywołują lęki, istotnie utrudniają funkcjonowanie w ważnych obszarach życia. Z uwagi na wysoką wartość zdrowia wszystkie te elementy są istotne dla pracujących, chociaż w różnych okolicznościach niektóre z nich stają się wyraźnie ważniejsze od innych.
Ważne miejsce w potocznym rozumieniu zdrowia zajmuje uznanie powinności dbania o nie. Wśród osób aktywnych zawodowo troska o zdrowie utożsamiana jest na ogół z popularnie pojętym zdrowym stylem życia. W jego skład najczęściej wchodzi zdrowe odżywianie się. Inne popularne elementy to: coraz częściej doceniana aktywność fizyczna, szeroko pojęta rekreacja (sen, odpoczynek, kontakt z naturą, taniec), skuteczne radzenie sobie ze stresem, profilaktyka medyczna i niepalenie tytoniu, a wyraźnie rzadziej nienadużywanie alkoholu.
Zwiększenie aktywności fizycznej – wpływ na zdrowie
Ważną rolę w przeciwdziałaniu otyłości, ale też szerzej – w upowszechnieniu prozdrowotnych stylów odżywiania się i aktywności fizycznej w społeczeństwie mogą pełnić zakłady pracy. One też, poprzez panujące w nich niekorzystne warunki pracy, mogą przyczyniać się do niezdrowego odżywiania się [...]