Wpływ tańca na osoby w wieku produkcyjnym w aspekcie przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu oraz absencji zawodowej
Taniec jest jedną z najzdrowszych form spędzania wolnego czasu. W kontekście walki ze stresem pozwala w kontrolowany sposób wyładować negatywną energię oraz łagodzić objawy depresji.
Wypalenie zawodowe stało się problemem cywilizacyjnym determinującym aktywność zawodową oraz efektywność pracy, powodując szereg problemów natury psychosomatycznej. Wśród jego objawów wymienia się najczęściej: utratę satysfakcji z pracy, problemy z koncentracją, depresję, choroby serca, bóle migrenowe, wyczerpanie emocjonalne i fizyczne. Wypalenie zawodowe od 1 stycznia 2022 r. stało się chorobą sklasyfikowaną w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-11.
Taniec jako aktywność fizyczna
Zdolność poznawcza jest jednym z wyznaczników jakości życia w każdym wieku, a szczególnie w wieku produkcyjnym, gdyż utrata funkcji poznawczych może skutkować upośledzeniem funkcjonowania fizycznego, społecznego, emocjonalnego, a także zawodowego. Badania wskazują, że upośledzenie funkcji poznawczych jest silnie związane z upośledzeniem mobilności, a także z dezorientacją przestrzenną i pogorszeniem funkcji wykonawczych. Ćwiczenia fizyczne mogą poprawić zdrowie psychiczne i przyczynić się do zapobiegania zaburzeniom takim jak depresja, a nawet demencja, a także ograniczyć skutki działania stresu oraz przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu.
W celu promowania aktywności fizycznej dla osób w wieku produkcyjnym taniec został wskazany jako forma aktywności fizycznej bardzo dobrze odpowiadająca tej potrzebie. Taniec rozumiany jest jako sztuka ekspresji ciała i determinująca stan umysłu ludzi. Taniec wiąże się z poprawą jakości życia osób w drugiej połowie życia oraz starszych, poprawiając zarówno [...]